می خوایم چند گیاه آرامش بخش رو به شما معرفی کنیم، تا از این به بعد واسه رفع استرس هاتون از جادوی طبیعت استفاده کنین.
زمانایی هست که آدم احتیاج به چیزی داره که آرامش رو به اون برگرداند. بعضیا ورزشای ملایم مثل یوگا انجام میدن. بعضیا قرصای شیمیایی می خورن و یه سریای دیگه از طبیعت واسه گرفتن آرامش استفاده می کنن.

از زمانای قدیم، حضور در طبیعت، مثلا واسه باغبانی و خاکی شدن دستا، یا تنفس هوای خوشبوی گیاهان به عنوان فعالیتای آرامش بخش شناخته شده، خواص آرامش بخش گیاهان و خوراکیا واسه کاهش استرس و اضطراب هم خیلی وقته که کشف شدن. می خوایم چند گیاه آرامش بخش رو به شما معرفی کنیم، تا از این به بعد واسه رفع استرس هاتون از جادوی طبیعت استفاده کنین.

سنبل الطیب

از گیاه سنبل الطیب از قدیم به عنوان آرامش بخش و واسه رفع بی خوابی استفاده می شه قسمت اصلی مورد استفاده این گیاه ریشه های اون هستش که بوی خاصی داره. جدا از مصارف سنتی سنبل الطیب که با له کردن و جوشوندن ۵ گرم از ریشه اون انجام می شه، این روزا از ریشه های این گیاه هم در صنایع داروسازی به شکل قرص، کپسول و قطره استفاده می شه که مصرف اونو راحت تر می کنه. چیزی که باید درباره سنبل الطیب توجه کنیم اینه که نباید به مدت طولانی اونو مصرف کرد. بعد از دو، سه هفته مصرف، واسه یه یا دو هفته مصرف اونو باید قطع کنیم.

رزماری

از قدیم از برگای معطر رزماری به صورت دم کرده به جای یه آرامش بخش طبیعی استفاده می شد. کافیه ۵ گرم از این گیاه رو خرد کنین و بعد تو یه لیوان آب جوش بریزین و ۲۰ دقیقه روی بخار قرار بدین. بعد از صاف کردن، دمنوش رزماری تون آماده س. البته فرآورده هایی با شکلای جور واجور از این گیاه تولید می شه که مصرف اونو ساده تر می کنه.

گل ساعتی

گلای گیاه گل ساعتی بخشی از این گیاه س که به عنوان آرامش بخش ازش استفاده می شه این گیاه از قدیم به عنوان آرامش بخش و خواب آور معروف بوده. میشه فرآورده های جور واجور این گیاه رو جفت و جور کرد یا به روش سنتی، ۷-۵ گرم از گلای خشک اونو به صورت دم کرده استفاده کرد. نکته مهم درباره گل ساعتی اینه که فرآورده های این گیاه هم نباید به طور طولانی و ممتد استفاده شه چون می تونه وابستگی بسازه.

بادرنجبویه

بادرنجبویه از خونواده نعناع هاست که شباهت زیادی به نعناع داره اما برگ هاش نازک تر و بوی بهتری از نعناع داره. این گیاه خواص زیادی داره مثلا ضدویروس، ضدآلزایمر، ضد نفخ و درد و اسپاسمه، اما یکی دیگه از ویژگی هاش آرامش بخشی و رفع کننده بی خوابی است. هنوز فرآورده صنعتی این گیاه در ایران تولید نشده ولی میشه روی ۵ گرم از برگ اون یه لیوان آب جوش ریخت و بعد از ۱۵ دقیقه انتظار واسه دم کشیدنش اونو نوشید.

استوقودوس

استوقودوس هم از خونواده نعناع هاست و از بوی اون در صنایع عطرسازی خیلی استفاده می شه. این گیاه خواص زیادی داره که یکی از اونا آرامش بخشی و رفع بدخوابیه.

علف چای

علف چای قوی ترین گیاه ضدافسردگیه که ارتباطی با گیاه چای معمولی نداره، اما به خاطر این که علف هرز مزارع چایه به این اسم معروف شده. این گیاه بیشتر از ده ساله که در صنایع دارویی به صورت قطره به نام هایپیران در حال تولیده. داروهای مشابه اونم در سرتاسر دنیا در بیشتر از صد کارخانه داروسازی تولید می شه و پرمصرف ترین داروی گیاهی در ده سال گذشته جهان هستش. اثرات مهمی که قطره هایپیران میذاره: ضداضطراب و دلهره، رفع بدخوابی، ضدرخوت و سستی، مسکن درد و ضدمیگرنه.

منبع : khorasannews.com

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *