: با آرایش صورت نخوابید

شاید مشکلات خوابیدن با آرایش در جوونی خود رو نشون نده، اما در میانسالی زنائی که در جوونی اینجور عادتی داشتن پوستی چروکیده تر از همسالان خود دارن. کافیه یه ماه بدون پاک کردن آرایش بخوابین، تا پوستتون 10 سال پیرتر به نظر برسه.

: با آرایش صورت نخوابید

بدن بعضی پروسهای بازسازی و بازسازی رو در خواب شب انجام میده و بدون دودلی علاقه ای نداره طی این جریان با لایه ای از مواد آرایشی مواجه شه. پس اگه به دنبال بهره مندی از پوستی روشن و سرحال هستین، بهتره قبل از خواب، آرایش صورت خود رو پاک کنین.

آرایش در خواب پوست رو خسته و جوش جوشی می کنه

خواب این فرصت رو واسه بدن جفت و جور می کنه تا پس از استرس روزانه به بازسازی و بازسازی خود بپردازه. وقتی که خوابین، هورمون رشد بازسازی همه اندامای بدن از جمله پوست رو تحریک می کنه. هورمون رشد به روشی دوره ای در طول روز ترشح می شه، اما بالاترین درجه ترشح اون یه ساعت پس از شروع چرخه خوابه. طی این زمان، هورمون رشد واسه بازسازی و بازسازی آسیبای پوستی به وجود اومده به وسیله روبرو شدن با نور خورشید، آلودگیا و رادیکالای آزاد وارد عمل می شه.

وقتی که با آرایش به خواب می رید، هورمونا تحت تاثیر قرار نمی گیرن، بلکه در چیزی که بدن در تلاش واسه انجام اون هستش، مشکل ایجاد می شه. طی تغییر و تبدیل سلول اپیدرمی، سلولای جدید پوست به سمت سطح هل داده می شن و سلولای قدیمی روی سطح پوست شروع به ریزش می کنن. 

آرایش می تونه سلولای مرده رو به دام اندازد و با جلوگیری از ریزش اونا چهره ای خسته به فرد ببخشد. اولین نشونه افزایش سن چین و چروک ها نیستن، بلکه از بین رفتن درخشندگی پوسته. وقتی که سلولای سطحی پوست به موقع لایه برداری نشن و از بین نرن، درخشش نور از پوست خوب صورت نمی گیره.

علاوه بر ایجاد مشکل در روند تغییر و تبدیل سلولی، خوابیدن با آرایش می تونه چربیای زیر پوست رو هم به دام اندازد و در آخر به ظاهر شدن جوشا منجر شه. وقتی که سلولا بازسازی می شن، فولیکولای مو رو هم روانسازی می کنن. وقتی که پوست تمیزه، چربی در پایه فولیکولا به آرومی به سمت سطح جریان پیدا میکنه، اما اگه چیزی در بالا راه رو بسته کرده باشه، اولین مرحله واسه ظهور جوش بوجود اومده.

مشکلات رژ لب و ریمل در خواب

جای تعجب نداره که خوابیدن با هر نوع رژ لبی، منتهی به خشکی و ترک خوردن لب شه. در مورد رژ لبایی که رنگدانهای زیادی دارن، قبل از خوابیدن، لب رو با یه پاک کننده بهداشتی، به طور کامل تمیز کنین. بعد از یه لایه نرم کننده واسه مرطوب کردن لب تون بهره ببرین.

بهتره قبل از خواب، کرم پودر و تموم کرمای آرایشی حتی کرم ضدآفتاب یا رژ لب با آب و صابون یا شیرپاک کن پاک شه تا منافذ پوست باز شه و امکان تنفس پوستی وجود داشته باشه

ذرات ریمل هم فولیکولای مو رو می بندن و اونا رو روی پوست تحریک می کنن. اگه اونا تحریک شن، این تورم می تونه باعث التهاب پلک چشم شه. اگه به اندازه کافی ترسناک نیس، بدونین که خوابیدن با ریمل می تونه باعث نازک شدن و شکنندگی مژه هاتون هم بشه.

بالش تون کثیف می شه

خوابیدن با آرایش می تونه روکش بالش رو هم لکه دار کنه و از این رو، توجه خاص ای باید به اون داشته باشین. حتی در شبایی که پوست خود رو خوب پاکسازی کردین، خوابیدن روی بالشی که روکش اون آغشته به مواد آرایشیه می تونه تموم تلاشی رو که واسه پاکسازی پوست خود انجام دادین، خنثی کنه.

تنبلی نکنین

اینکه فقط بدونیم خوابیدن با آرایش چقدر مضره، کافی نیس. باید تنبلی رو کنار بذاریم! دستمالای مرطوب پاک کننده آرایش رو کنار تخت تون بذارین. اینطوری، وقتی به تختخواب می رید، اونا به شما یاداوری می کنن که آرایش تون رو پاک کنین. حتی می تونین واسه این منظور، یادآوری در گوشی همراهتون تنظیم کنین.

دکتر زهره تهرانچی، متخصص پوست به سئوالات زیر در این مورد جواب میده.

خوابیدن با ریمل و خط چشم و بقیه مواد آرایشی چه مشکلات داره؟

ریملای ضدآب باعث بروز کشش در ریشه مژه می شه و می تونه باعث ریزش مژه و کم پشتی اون شه. حتی اگه ریمل ضدآب هم نباشه، تماس مژه با بالش یا مالیدن چشم باعث ضعیف کردن ریشه مژه و در درازمدت باعث ریزش اون می شه.

خوابیدن با خط چشم، احتمال عفونت چشم رو بالا می بره. به هر حال ممکنه در طول شب خانوم چشمش رو بمالد و این ترکیب وارد چشم شه و دور پلک ایجاد حساسیت کنه.

بهتره قبل از خواب، کرم پودر و تموم کرمای آرایشی حتی کرم ضدآفتاب یا رژ لب با آب و صابون یا شیرپاک کن پاک شه تا منافذ پوست باز شه و امکان تنفس پوستی وجود داشته باشه. بیشترین حد میشه یه کرم مرطوب کننده یا کرم شب یا کرم دور چشم ملایم مصرف کرد.

اگه منافذ پوستی بسته بمونه چه اتفاقی میفته؟

چربی و عرق ترشح شده نمی تونه از منافذ خارج شه و فشار به وجود اومده به وسیله خروج اونا باعث باز شدن منافذ می شه و روزنهای باز کم کم باعث چروکیدگی پوست می شن.

حتما پس از برگشتن از جشن و مهمانیا باید آرایش رو پاک کرد. به این فکر کنین که ارزش چند دقیقه وقت گذاشتن واسه پاک کردن پوست بیشتر از ایناست

از طرف دیگه، وقتی پوست شسته نمی شه، آلودگیایی که در طول روز روی اون نشسته ان، در ترکیب با مواد آرایشی محیط مناسبی رو واسه رشد باکتریا بوجود میاره که می تونه عامل خیلی از بیماریای پوستی از جمله جوش، حساسیت و اگزما باشه.

با آرایش خوابیدن زمینه خشکی پوست رو هم جفت و جور می کنه؟

بله، اگه مواد آرایشی سنگین باشه، مثلا کرم پودرهای گریم، جلوی رطوبت رسانی به پوست رو می گیرن و باعث خشکی اون می شن. بعضی وقتا هم حساسیت به این مواد باعث قرمزی و خارش می شه که خود ایجاد کننده خشکی پوسته.

از نظر علمی در بیست و چاری، موندن چند ساعت آرایش روی پوست، به اون آسیب نمی زنه؟

در آخر 2 تا 3ساعت. به کار گیری مرطوب کننده ها و ضدآفتابا اشکالی نداره اما به کار گیری کرم پودر و کرمای آرایشی مخصوص گریم که در بیشتر جشن و مهمانیا کاربرد دارن، نباید بیشتر از این مدت روی پوست بمونن و فورا باید پاکشون کرد تا منافذ پوستی مهلت تنفس پیدا کنه. 

حتما پس از برگشتن از جشن و مهمانیا باید آرایش رو پاک کرد. تاکید می کنم حتی اگه خسته اید کمی درباره مضرات خوابیدن با آرایش تامل کنین و به این فکر کنین که ارزش چند دقیقه وقت گذاشتن واسه پاک کردن پوست بیشتر از ایناست.

این نکات در مورد آرایش پوست بود. باقی موندن موادی که واسه آرایش مو به کار می رن هم در طول شب می تونه آسیب داشته باشه؟

بله. کسائی که موشون رو با کش می بندن یا موی درست شده با سنجاق و بستای جور واجور رو در طول شب باز نمی کنن یا با بیگودی بسته شده و موی ژل و تافت و … زده می خوابن، مدت تماس این مواد خشککننده و مضر با مو رو زیاد می کنن و احتمال ریزش مو رو بالا می برن. در اینجور شرایطی حتما قبل از خواب باید حموم کرد تا این مواد و ترکیبا از روی موها پاک شن.

.

منبع :

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *