با افزایش روند چاقی در بین  بچه ها ، اندازه دچار شدن به دیابت نوع 2 هم در این دسته  زیاد شده. همراه با افزایش دچار شدن بزرگسالان به دیابت نوع1، جداسازی  مریضی دیابت نوع 1 و 2 بدون استفاده به یه تست آزمایشگاهی گرون که واسه آزمایش آنتی بادیهای خاص دیابت نوع 1 انجام می شه و چندین روز زمان می خواد ، کار بسیار سختی  است. امروزه با استفاده فناوری نانو تو یه ریز تراشه، محققان آمریکایی  قادر شدن آزمایشی ارزون، سریع و قابل حمل رو که در آزمایشگاهای استاندارد قابل انجامه، به خونها بیارن.

 محققان  دانشکده  پزشکی  دانشگاه  استانفورد با ارائه  مقاله خود  در مجله Nature Medicineتوضیح  دادن که این آزمایش جدید دستی ریز تراشه ای، نه فقط قادر به تشخیص دیابت نوع 1 با حساسیت بالاس بلکه  دارای پتانسیل کشف نشانگرهای زیستی این بیماریه که قبل از این نامعلوم بود.

محققان  می گن: این آزمایش قابل حمل  و ارزون  نه فقط  می تونه موجب بهبود  مراقبت از بیماران  شه بلکه  به محققان  واسه درک  بهتر دیابت نوع 1 کمک می کنه.

 دو نوع اصلی دیابت هست- نوع 1 و 2- که هر دو به وسیله بالا رفتن  مقدار قند خون شناسایی می شن، در حالیکه  دارای  علل مختلفی  هستن و نیاز به درمانهای متفاوتی دارن.

دیابت نوع 1 وقتی اتفاق می افته که سیستم  ایمنی بدن به سلولهای سازنده انسولین درپانکراس حمله می کنه و موجب از بین رفتن توانایی  بدن واسه تولیدهورمون انسولین که مسئول بررسی  و تنظیم  همیشگی  قندخونه، می شه.

دیابت  نوع 2 وقتی اتفاق میفته که  بدن نسبت به انسولین مقاوم شه، پس  حتی اگه پانکراس هنوز  بتونه انسولین  تولید کنه، سلولها که به این هورمون نیاز دارن نمی تونن  به درستی  ازش استفاده  کنن.  این دو نوع  مریضی  به وسیله  آزمایش  اتوآنتی بادیایی  که  می تونن سلولهای پانکراس رو تخریب کنن وتنها دردیابت نوع 1 وجود دارن، قابل تشخیص هستن.

افزایش همپوشانی در جمعیتایی که می تونن به دیابت نوع 1و2 گرفتار شن دلیل شده تشخیص این دو مریضی از همدیگه مشکل شه.

 در گذشته وقتی که در کودکان علایم مریضی دیابت ظاهر می شد  شما می تونستید با اطمینان  تقریباً بالایی  بگید که کودک به مریضی دیابت نوع 1 گرفتار شده و وقتی که  علایم دیابت تو یه فرد  میانسال  دارای  اضافه وزن دیده می شد، به احتمال زیاد می تونستید  دیابت نوع 2 رو در فرد تشخیص بدین. فرق میون این دو اونقدر زیاد بود که در بیشتر موارد تأیید  آزمایشگاهی غیر لازم بنظر می رسید چون روش آزمایشگاهی بسیار مشکل، گرون و وقت گیر بود، اما الان به دلیل  افزایش  چاقی در میان  کودکان، تعداد بیشتری از افراد  در این رده سنی  به دیابت  نوع 2 گرفتار می شن و به دلایلی که هنوز مشخص نیس بزرگسالان بیشتری به دیابت نوع 1 گرفتار می گردن که موجب افزایش همپوشانی بین  این دو جمعیت شده به خاطر همین نیاز به تشخیص سریع و ارزون  واسه فرق دو مریضی  زیاد شده.

هم اینکه نیاز به تشخیص خیلی زود، با در نظر گرفتن دلایل رو به رشد درباره بهتر شدن وضعیت بیماران گرفتار به دیابت نوع 1 با درمانهای تهاجمی در مراحل اولیه مریضی، زیاد شده. محققان فکر می کنن اگه مریضی دیابت نوع 1 در مراحل اولیه شناسایی شه فرصت کافی واسه  متوقف کردن حمله سیستم ایمنی  به پانکراس و حفظ بخشی از ظرفیت  تولید انسولین  هست.

حالا آزمونهای تشخیص دیابت نوع 1 در آزمایشگاه بسیار گرون و طولانیه. روش به کار گیری ایزوتوپا واسه  تشخیص آنتی بادیها در دیابت نوع 1 چند روز بطول میرسه و نیاز  به افراد آموزش دیده  و صرف چند صد دلار به ازای  هر مریض داره.

 درمقابل، آزمایش ریز تراشه ای جدید بدون به کار گیری مواد رادیواکتیو درعرض چند دقیقه انجام می شه و با یه  آموزش ساده قابل انجامه. در مورد هزینه این آزمایش، محققان  تخمین زده ان که هر ریزتراشه (میکروچیپ) درحدود 20 دلار هزینه داره و واسه دست کم 15 آزمایش قابل استفاده س. در این آزمایش  جدید تنها  نیاز به مقدار کمی خونه که با سوزن زدن بر نوک انگشت بدست میاد.

 در این آزمون جدید از یه تراشه پلاسمونیک طلا واسه تشخیص نور فلورسانس نزدیک به فرکانس مادون قرمز، واسه تشخیص آنتی بادی اختصاص دیابت نوع 1 استفاده می شه. این وسیله از یه صفحه شیشه ای که از ریز تراشها با  پوششی از یه سری از جزایر طلایی با اندازه نانو تشکیل شده، این جزایر طلایی سیگنالهای فلورسنت رو واسه تشخیص  اتوآنتی بادیها تقویت می کنن.

 نویسنده ارشد این مقاله، برایان  فلدمن استادیار غدد کودکان در دانشکده پزشکی استانفورد میگه: با این آزمایش جدید نه فقط می تونیم دیابت رو بطور موثر و گسترده تر  تشخیص بدیم بلکه می تونیم  درک بهتری از دیابت بدست بیاریم( هم سیر طبیعی مریضی وهم چگونگی اثر درمانهای جدید بر بدن رو درک کنیم).

 دکتر فلدمن  و همکارانش  انتظار دادن  این  آزمون پتانسیل شناسایی افراد درمعرض خطر دچار شدن به دیابت نوع 1 رو داشته باشه – مثل آشنایان آدمایی که حالا  به دیابت نوع  1 گرفتار هستن- این آزمایش می تونه قبل از ظهور علایم مریضی، وجود اتوآنتی بادیها رو در خون تشخیص بده و هم اینکه به دلیل پایین بودن هزینه انجام اون  می تونه واسه غربالگری  اتوآنتی بادی دیابت نوع 1 درابعاد وسیع در جمعیت عمومی  استفاده  شه.

دکتر فلدمن اضافه می کنه: اتوآنتی بادیها در  واقع توپای  کریستالی هستن اگه فردی هنوز به دیابت  گرفتار نشده باشه اما در خون اون یه نوع اتوآنتی بادی مربوط به دیابت وجود داشته باشه درمعرض خطر زیادی واسه دچار شدن به این مریضی قرار میگیره. وجود چندین نوع اتوآنتی بادی  اندازه خطر رو به درصد زیاد می کنه. با این آزمایش امکان تشخیص افراد در خطر قبل از دچار شدن به مریضی  هست این کار به پیشگیری از وقوع دیابت یا پیشگیری از مشکلات  اون از راه درمان خیلی زود  کمک می کنه.

محققان درحال ثبت این اختراع جدید هستن، هم اینکه سازندگان اون واسه دریافت تایید سازمان غذا و داروی آمریکا  واسه ارائه  این  آزمایش  به بازار  در ایالات  متحده  و سراسر جهان اقدام کردن.

در همین اثنی محققان دانشگاه سینسیناتی یافته های تحقیق تازگیاً خود رو در Medical News Todayمنتشر کردن اونا موفق به برعکس کردن  دیابت نوع 1 در موشها با استفاده  از افزایش گیرنده های TLR4  واسه تعمیر  خطا در سلولهای ایمنی  شدن. این گیرنده ها در آدم هم هست- با بعضی از تفاوتها – پس  واسه بررسی  اثر این درمان  در آدم  نیاز به تحقیقات بیشتری هست. با اختراع وسایل تشخیصی نوین و کشف روشای درمانی جدید امیدهای تازه ای واسه نجات از این مریضی و مشکلات اون بوجود اومده.

منبع-http://diabetestma.org/

منبع : hidoctor.ir

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *