با آش گشنیز و انار جوش رو از بین ببرین

همه راه ها رو واسه درمان جوش صورت امتحان کرده و نتیجه نگرفته اید؟ این بار سراغ طب سنتی برید. کارشناسان طب سنتی می گن که دلیل بروز جوشا با سیستم داخلی بدن در ارتباطه. درنتیجه بعد از شناسایی مشکل، پوست صاف و تمیز می شه. در طب سنتی مصرف بعضی غذاها و ماسکا دلیل بهبود جوشای جور واجور شده و شما رو از این مشکل عادی پوستی دور نگه می داره. دکتر شیربیگی به شما میگه که بهترین راه ها واسه مقابله با جوشای صورت چیه و چیجوری می تونین از پیشنهادای طب سنتی واسه داشتن پوستی صاف و قشنگتر کمک بگیرین.

اول سراغ بدن تون برید

دیدگاه طب سنتی در مورد ایجاد جوش صورت با طب عادی فرق می کنه. طب سنتی بر این اعتقاده که وقتی جوش یا بثورات جلدی روی پوست صورت بروز می کنه، این مسئله انگار با داخل بدن در ارتباطه چون پوست یه پوشاننده واسه کل بدنه و اگه قرار باشه اتفاقی در اعضای داخل بدن بیفته پوست فقط اونو نشون میده، یعنی با دیدن هر نوع جوش کوچیکی روی صورت اولین کاری که دکتر طب سنتی انجام میده بررسی اندامای داخلی بدنه.

همونجوریکه میدونید بدن مواد زائد و فضولاتی داره که باید دفع شه و بدن هوشمندانه واسه سالم نگهداشتن معده، روده و. . . این مواد زائد رو بعضی وقتا روی پوست می ریزه تا اعضای داخلی رو سالم نگه داره، بدن آدم یه سیستم فعاله که مواد غذایی رو دریافت کرده، مواد مناسب رو جذب و مواد اضافی رو دفع می کنه. پس بر این پایه مسئله دفع مواد زائد آدم خیلی با اهمیته.

البته راه های زیادی واسه دفع این مواد هست. یه سری از مواد زائد باید از راه مدفوع دفع شن. واسه داشتن پوست سالم باید سیستم گوارش سلامت و بدون درد باشه. خیلی از مواد دفعی بدن هم از راه ادرار باید دفع شن پس حتما بررسی وضعیت کلیه و سیستم اداری افراد باید بررسی بشه. یه سری از مواد هم باید از راه پوست دفع شن.

چاقای پرجوش آش گشنیز بخورند

یه دسته از آدمایی که دچار جوش می شن بیشتر جوشای بزرگ، چرب و ملتهب میزنن. وقتی از این افراد توضیح حال گرفته می شه، مشخص می شه افراد پرخوری هستن که شیرینی زیاد می خورن. یکی از راه های درمان جوش واسه این افراد اینه که حجم غذا و شیرینی رو کم کنن، اما یکی از مهم ترین راه های درمانی واسه اونا اینه که یه روز در هفته رو به طور کامل آش گشنیز بخورند. یعنی بعد از وعده صبحونه در میان وعده اول، ناهار، میان وعده عصر و شام آش گشنیز ساده بخورند.

آش گشنیز شامل کمی سبزی آش، برنج و حبوباته و مرغ و گوشت نداره. با این کار ورودی غذا به بدن کم می شه تا بدن فرصت داشته باشه مواد غذایی رو از خود دفع کنه. پیشنهاد می شه این افراد هفته ای یه بار این رژیم غذایی رو دنبال کنن.

«به» بخور، غم نخور

خیلی از آدما به دلیل مشکلات گوارشی یا به خاطر مشکل عادت ماهانه جوش میزنن. اگه مشکل مربوط به مورد اول باشه طب سنتی پیشنهاد می کنه این افراد میوه «به» مصرف کنن. واسه آدمایی که گوارش ضعیف دارن این ماده غذایی گوارش رو تقویت می کنه. اگه این افراد صبحونه از مربای «به» استفاده کنن یا در وعده ناهار و شام از خورش «به آلو» استفاده کنن دنبال کردن این پیشنهاد باعث می شه دیگر مواد زائد روی پوست ظاهر نشن.

با انار، قرمزی جوش رو بگیرین

الان که فصل اناره، میشه از این میوه پرخاصیت واسه رفع جوشای صورت استفاده کرد. انار یا آب انار ترش و شیرین یا حتی به کار گیری رب انار می تونه به درد بخور باشه. اگه می خواین رب انار استفاده کنین بعد از وعده های غذایی یه قاشق چای خوری از اونو استفاده کنین. رب انار هم معده و هم کبد رو تقویت می کنه و خاصیت قرمزی جوش با خوردن انار خیلی بهتر می شه. واسه اونایی که از جای جوش شاکی هستن پیشنهاد طب سنتی اینه که طی روز از آب هویج زیاد استفاده کنن. هویج مدره و با تنظیم قاعدگی رنگ پوست رو شفاف می کنه، البته میشه از مربای هویج هم در صبحونه استفاده کرد.

ماسک بابونه رو یادتون نره

یه ماسک ساده هست که طب سنتی اونو شدیدا پیشنهاد می کنه تا افراد روی جوشای شون بذارن و التهاب اون بهتر شه. بابونه یه گیاه ضدالتهاب و روشن کننده بسیار خوبیه. میشه یه قاشق غذاخوری پودر گل بابونه رو تو یه لیوان آب جوش مانند چای دم کرد تا حالت لوسیون پیدا کنه. هر روز میشه این محلول رو با پنبه یا گوش پاک کن روی جوشا مالید. اگه تعداد جوشا زیاد باشه بهتره کل صورت با این لوسیون شسته شه.

بخور بابونه هم قبوله

بابونه رو میشه به صورت بخور هم استفاده کرد. سه قاشق غذاخوری پودر بابونه رو تو یه لیتر آب در حال جوش بریزین و وقتی بوی اون درآمد به روش عادی دستمال یا هوله ای روی سرتون بندازین و چند دقیقه اونو بخور بدین. حواس تون باشه بیشتر از هفته ای یه بار این کار رو انجام ندین چون انجام زیاد این کار می تونه باعث شلی پوست صورت شه. این بخور هم رنگ پوست رو باز می کنه و هم باکتریای پوست رو نابود می کنه و در اصل راه ایجاد جوش رو می بنده.

با گلاب اسپری کنین

اگه بعد از به کار گیری این ماسک پوست بازم چرب و مستعد جوش باشه پیشنهاد می شه از اسپری گلاب استفاده شه. گلاب واسه پوست های چربی که منافذ پوست شون بازه و به اصطلاح پوست پرتقالی دارن مناسبه. این افراد بعد از بخور بابونه باید پوست رو خشک و گلاب رو روی پوست اسپری کنن، بعد اجازه بدن گلاب خودش خشک شه. عصاره گل سرخ، پوست رو تقویت می کنه و منافذ پوستی رو می بنده، درنتیجه کم کم تولید چربی کم میشه.

حجامت نکنین

بعضی افراد می گن که حجامت در درمان جوشای صورت تاثیر داره. واقعیت اینه که حجامت به همه افراد کمک نمی کنه. حجامت فقط واسه یه سری آدما که کم خونی و زخم ندارن انجام می شه. حجامت در فصل بهار شایعه. از قضا در این فصل جوشای صورت زیاد می شه. حجامت به عنوان یه روش پاکسازی در خیلی از کتب اومده اما این روش اصلا واسه همه افراد پیشنهاد نمی شه.

فردی که عادت ماهانه خونریزی دهنده داره یا دچار کم خونی و جوش هم هست اصلا نباید از این روش واسه درمان جوش هاش استفاده کنه، این کار فقط باید با تجویز دکتر متخصص انجام شه. حجامت یه کار موضعیه که اگه بدون درمان سیستم داخلی بدن انجام شه، بعد از مدت کوتاهی دلیل بروز دوباره جوش می شه.

.

منبع :

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *