آب آشامیدنی سالم و پاک یکی از مهم ترین نیازای اساسی آدما هستش. آب مایه حیاته، اما آلوده شدن آب می تونه اصل ویرانی و پوچی باشه.


خیلی از ما به آبی که می خوریم فکر نمی کنیم. خیلی راحت شیر آب رو باز می کنیم، لیوانی رو پر می کنیم و می خوریم. اما این که روزانه به چقدر آب نیاز داریم؟ و آبی که می خوریم کیفیتی داره یا نه؟ و چه قدر به سلامت اون ایمان داریم، سوالاتیه که کمتر کسی ممکنه به اون فکر کنه.

این مقاله شما رو با کیفیت آب آشامیدنی سالم آشنا می کنه.

بیشتر از 50 درصد وزن بدن هر فرد رو آب تشکیل میده. بدون آب، قادر نیستیم دمای بدن خود رو تنظیم کنیم. مفاصل ما واسه جنب و جوش به آب نیاز دارن و ما واسه خروج مواد زاید از ادرار، تعریق و حرکات روده ها به این مایع حیاتی نیاز داریم.

نبود دریافت آب کافی موجب کم آبی می شه که علایمی مثل ضعف عضلانی، خستگی، گرفتگی عضلانی و نبود تعادل رو بوجود میاره و خطر گرما، خستگی و سکته به وجود اومده به وسیله گرما رو زیاد می کنه.

در واقع آب مهم ترین ماده ایه که آدم بدون اون قادر نیس بیشتر از 5 روز زندگی کنه، اما واسه این که دچار این مشکلات نشیم، به چقدر آب نیاز داریم؟

واسه جانشین کردن آب از دست رفته از راه ادرار، تعریق و استنشاق در هوای گرم، هنگام ورزش و کار کردن، در زمان مریضی و تهوع و استفراغ، ما به 8 لیوان آب نیاز داریم. با اینکه ممکنه مایع لازم بدن رو از راه نوشیدنیا مثل شکلای جور واجور نوشابه ها، غذاهای آبکی مثل سوپ تامین کنیم، اما باید به خاطر داشته باشیم که این مایعات جای آب واقعی و سالم رو واسه ما نمی گیره.

راه حل مطمئن، درست، بی خطر و قابل اطمینان مصرف آب آشامیدنی، کنترل چند مورد از جمله میکروبای مریض کننده و آلوده کننده هاییه که ممکنه وارد سیستم ذخیره آب شده باشن.

روشنه که واسه پیشگیری از کم آبی باید آب بخوریم، اما آب شیر خونه ما، آبی سالمه.

اگه در منطقه ای زندگی می کنین که مطمئنین آب لوله کشی شهری و به طور کامل تصفیه شده دارین، نوشیدن این آب اشکالی نداره، چون که این آب از طرف مراکز نظارت بر کیفیت آب کنترل می شه. البته بعضی وقتا این به معنی این نیس که این آب خالی از هر گونه آلودگیه، بلکه اندازه مواد آلاینده اون، اون قدر نیس که دلیل بروز خطرات جدی واسه سلامت ما شه.

بعضی وقتا بروز بعضی حوادث ممکنه دلیل آلودگی آب با آلاینده هایی شه که موجب مریضیای فوری می شه. از این رو سازمانای مسوول باید مردم رو از این موضوع آگاه کنن. این سازمان باید در مدت 24 ساعت اثرات نوشیدن این آب آلوده رو به مردم اطلاع دهد.

آب از چند راه ممکنه آلوده شه. آب ممکنه با میکروارگانیسمایی مثل باکتریایی که در مایعات بدنه یا با مدفوع حیوانات دچار آلودگی شه. ضایعات کارخانجات یا نیتراتا ممکنه به آب راه پیدا کرده و یا مواد معدنی زیادی مثل سرب یا جیوه ممکنه دلیل آلودگی آب شن.

بعضی افراد ممکنه نسبت به بقیه بیشتر مستعد آسیبای به وجود اومده به وسیله آلودگی آبا شن:

– آدمایی که تحت شیمی درمانی هستن

– افراد گرفتار به ضعف سیستم ایمنی مثل ایدز

– آدمایی که تحت پیوند قرار گرفتن

– کودکان و نوزادان

– زنان باردار و جنین اونا و سالمندان

آب سالم و ایمن می تونه تحت تاثیر خیلی از عوامل قرار بگیره که از جمله اونا میشه به این موارد اشاره کرد:

– موقعیت یه شهر

– کیفیت لوله ها و سیستم آب رسانی منازل

– فعالیتای کارخانجاتی که در نزدیک محل زندگی آدم و حومه شهرها قرار گرفتن.

اثرات آلودگی آب بر آدم

هر وقت سخن از آب آلوده به میان آید، به دنبال اون کلمه مریضی هم به ذهن راه پیدا میکنه. آلودگی آب چه به صورت آلودگی بیولوژیک (وجود میکروبای مریض کننده)، چه به صورت آلودگی شیمیایی (به همراه داشتن عناصر و ترکیبات مضر شیمیایی) و چه به صورتای دیگه دلیل ایجاد بیماریا و مشکلات زیادی در آدم می شه.

تاریخ بهداشت عمومی پر از نشونه های غم انگیزیه از همه گیریا و تلفات خیلی زیاد به وجود اومده به وسیله بیماریا که آب آلوده در ایجاد اونا نقش اساسی داشته.

آب در انتقال و منتشر کردن خیلی از بیماریای میکروبی، ویروسی و انگلی نقش کلی ای رو دوش داره. از بیماریای عفونی روده ای میشه حصبه، وبا و اسهال خونی رو نام برد که آدم به وسیله آب آلوده به اون گرفتار می شه.

آب آلوده به راه های زیر می تونه دلیل انتقال بیماریا شه:

الف) مستقیم

آب مستقیما در انتقال بعضی از بیماریا دخالت داره. منظور از انتقال مریضی به روش مستقیم اون هستش که عامل ایجاد کننده مریضی از راه مدفوع و ادرار یا راه های دیگه وارد آب می شه و آب رو آلوده می کنه. با آشامیدن اینجور آبی یا تماس با اون، عامل مریضی مستقیما وارد بدن شخص سالم شده و اونو مریض می کنه. مهم ترین بیماریایی که از این روش انتقال پیدا میکنن عبارتند از: حصبه، وبا، شکلای جور واجور اسهالای میکروبی و آمیبی، یرقان عفونی، فلج کودکان.

ب) غیر مستقیم

آب در انتقال بعضی از بیماریا نقش غیر مستقیم داره. در این گروه از بیماریا، آب فقط محیطی واسه رشد و افزایش منتقل کننده بیماریه و مستقیما در انتقال مریضی نقشی نداره. از این گروه بیماریا میشه مالاریا، تب زرد و شکلای جور واجور آنسفالیتا رو نام برد.

ج) آب در انتقال بعضی از بیماریا نقش توأم مستقیم و غیر مستقیم داره:

آشامیدن و یا تماس با آب آلوده مستقیما بیماریا رو به آدم منتقل می سازه. از طرف دیگه آب وسیله ای واسه نگهداری و پرورش میزبان عامل بیماریه. اینطوری آب در انتقال مریضی دو نقش به طور کامل جدا از هم رو دوش داره.

د) آب در انتقال بعضی از بیماریا نقش مناسب کننده شرایط انتقال رو رو دوش داره:

خیلی از کرمای انگل روده آدم، در این گروه از بیماریا قرار می گیرن؛ مثلا واسه رشد جنین در داخل تخم و تبدیل اون به نوزاد آسکاریس، وجود آب به صورت نم در زمین لازمه و یا واسه کرمای قلابدار که انگل روده کوچیک آدم هستن، وجود رطوبت کافی در خاک واسه ادامه زندگی اونا لازمه.

جمع آوری : نیره ولدخانی

بخش تغذیه و سلامت تبیان


منابع :

سایت لیله القدر

هفته نامه سلامت – شماره 268 – مژگان کریمی

واسه شرکت در بحثای انجمن بهداشت و سلامت سایت، اینجا رو کلیک کنین.

 

*

منبع : tebyan.net

جمع آوری به وسیله بخش خواص سبزیجات-خواص میوه ها سبزیجات و سلامت سایت آکا

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *