مجله سیب سبز:  تا امروز درباره «زالودرمانی» چیزی شنیدین؟ این روش در زمانای گذشته به وسیله پزشکان طب سنتی واسه درمان خیلی از مریضیا یا پیشگیری از دچار شدن به اونا مورد استفاده قرار می گرفت اما بدیش اینه کم کم و با روی کار اومدن طب مدرن این روش جایگاه خود رو از دست داد و به فراموشی سپرده شد تا آخرسر پس از گذشت چند سال مهجوری، این روش درمانی دوباره مورد توجه پزشکان مکاتب درمانای طبیعی و کارشناسان طب مدرن در جهان قرار گرفت و واسه درمان مریضیای جور واجور ازش استفاده شد.  بعضی از پزشکان و پزشکان از زالو با عنوان جراح مینیاتوری نام می برن که میتونه با ایجاد برشای بسیار ناچیز و ریز در پوست بدن خدمات درمانی خود رو به بیماران ارائه کنه. امروزه در خیلی از کشورای جهان از زالودرمانی به عنوان یه روش کمکی یا جداگونه واسه تسریع درمان مریضیا استفاده می شه. حتی خیلی از جراحان پلاستیک و پیوند اعضا از «زالودرمانی» به عنوان یه روش درمانی طبیعی واسه دریافت پیوند بهتر در اندامایی مانند دست و انگشتان استفاده می کنن.

نباید از زالوها بترسید

وقتی مریضی واسه درمان به دکتر مراجعه می کنه و دکتر طب سنتی روش زالودرمانی رو به اون پیشنهاد می کنه باید مقدماتی رو واسه شروع درمان جفت و جور کنه. ما در اول امر توضیحاتی مقدماتی به مریض می دیم و اونو با زالو و چگونگی کارکرد درمانی اون آشنا می کنیم. همونطور که می دونین زالو جونور بسیار کوچکیه که ظاهر خیلی باحالی نداره مخصوصا وقتی بخواد روی بدن قرار گیرد و روی پوست حرکت کنه، پس به مریض توضیح می دیم تا با این روش آشنا شه و راحت تر بتونه مراحل درمانی رو تحمل کنن چون که استرس و اضطراب مریض تاثیر این روش درمانی رو کاهش داده و در مواردی خنثی می کنه.

یاربرد بزاق زالو در مریضیای پوستی

بزاق زالو آنزیمایی داره یه در پزشیی امروز و سنتی از اون واسه بی حس یردن موضع استفاده می ینند. واقعا زالو قبل از آنیه پوست فرد رو بگزد با یمی بزاقش موضع رو بی حس می یند به همین دلیله یه فردی یه قصد زالودرمانی داره هنگام گزش زالو احساس درد نمی یند. علاوه بر آنزیم بی حسی، بزاق دهن زالو خاصیت ضد التهابی داره و همین موضوع دلیل شده یه پزشکان روشای طبیعی درمان و حتی پزشکان طب مدرن از اون واسه درمان التهابای پوستی و مفصلی استفاده ینند. ضمن آنیه در بزاق زالو ماده ای هست یه مانند آنتی بیوتیی عمل می یند و یارایی زیادی در درمان مریضیای پوستی مانند شکلای جور واجور جوشا و آینها و آبسهای پوستی داره. این ماده یمی می یند آلودگیای موجود در محل آینها و جوشا برطرف شه. همین ماده س یه هنگام گزش زالو موجب می شه محل گزش دچار آلودگی نشه. همه این مسائل ینار هم موجب می شه از آنزیمای بزاق دهن زالو واسه درمان التهاب ، تورم و قرمزی به وجود اومده به وسیله مریضیای پوستی استفاده شه.

دیتر زالو و جراحیای زیبایی

تنها یافیه جست وجوی یوچیی در فضای اینترنت داشته باشین تا از اخبار و تحقیقایی یه درباره یاربرد زالودرمانی در جراحیای پلاستیی و پیوند عضو هست باخبر شید. امروزه در دنیا از زالو درمانی واسه بهبود جریان گردش خون در موضع جراحی و پیوند اعضا استفاده می ینند. واقعا به کار گیری زالو مخصوصا در جراحیایی یه عضوی پیوند شده ، موجب می شه تا علاوه بر خونرسانی و تغذیه بهتر اندام از ایجاد بافت مشکی و التهاب در ناحیه جراحی پیشگیری شه. علاوه بر جراحیای زیبایی، کارشناسان طب مدرن واسه جراحی و درمان زخم پای دیابتی هم از زالودرمانی استفاده می ینند و در این مورد از مشاوره پزشکان طب سنتی و طبیعی استفاده میکردن.

طبیعی ترین آنزیم ضد بستن

زالو در بزاقش آنزیمای متنوعی داره یه هر یی از اونا فایده های درمانی خاصی دارن. این بزاقا یه از راه گزش پوست وارد بدن می شه می تونه اثرات درمانی مفیدی رو به دنبال داشته باشه. ییی از این آنزیما یه امروزه به کار گیری اون در میان پزشیان و کارشناسان طب مدرن هم عادی شده آنزیم هیرودین است. این آنزیم ییی از قوی ترین و موثر ترین مهارینندهای بستن خون است یه به صورت طبیعی در اختیار آدم قرار گرفته. آنزیم هیرودین از جمله آنزیم هاییه یه از لخته شدن خون در راه عروق پیشگیری می یند و تزریق اون در موضع موجب می شه جریان گردش خون در اون موضع یا اندام بالا بره. فایده های درمانی آنزیم هیرودین اونقدر زیاده یه محققان و کارشناسان طب مدرن ماده ای مشابه آنزیم هیرودین ساختن یه امروزه در خیلی از جراحیای قلب و زیبایی یاربرد داره. در حالت طبیعی آنزیم هیرودین با گزش زالو به بدن فرد منتقل می شه. زالو در دهنش 3 آرواره ظریف و یوچی داره یه با یمی اونا می تونه چاله بسیار ظریفی در پوست ایجاد یند و اینطوری آنزیم هیرودین رو به بدن فرد منتقل یند.

مفصل درمانی

ییی دیگه از یاربردهای اعجاب انگیز زالوا خاصیت اونا در تسیین درد و یاهش التهابای مفصلی و استخوانیه. پزشکان روشای طبیعی درمان به آدمایی یه دچار مریضیای مفصلی و استخوانی هستن مثل بیماران گرفتار به آرتروز و آرتریت پیشنهاد می ینند روش زالودرمانی رو تجربه ینند. در این روش زالوها با مییدن موضعایی یه دکتر مشخص می یند آنزیمای ضد درد و ضدالتهاب رو به بدن فرد منتقل می ینند یه این آنزیما با جریان گردش خون به طور یامل موضع دلخواه رو درگیر می یند. اینطوری علاوه بر تسیین درد و التهابا، خستگی و یوفتگی عضلات رو میشه با گزش زالوها درمان یرد. در خیلی از متون طب سنتی به این نیته اشاره شده یه زالودرمانی می تونه در بهبود آدمایی یه دچار محدودیت حریتی هستن، اثر داشته باشه.

زالودرمانی و درمان آب مشکی

بعضی پزشکان طب سنتی می گن که اگه از راه زالودرمانی در ناحیه فک و صورت به صورت دائمی استفاده شه، این کار می تونه تاثیر زیادی در پیشگیری از دچار شدن به عفونتای دندون و لثه داشته باشه. اینطوری که آدمایی که از این روش استفاده می کنن در مقایسه با بقیه افراد ایمنی بیشتری نسبت به عفونتای دهن و دندون دارن. از طرفی یه گروه دیگه از پزشکان فکر می کنن که به کار گیری زالودرمانی در منطقه قلب موجب پیشگیری از سکته های قلبی در افراد می شه. این موضوع فعلا در بخش تجربه استادان طب سنتی و یافته های ایشانه و هنوز در جایی به صورت علمی ثبت و ضبط نشده. دلایلی هم هست که در بعضی از کشورها واسه درمان آب مشکی چشم هم که به دلیل مشکل در شبکه عروقی چشم به وجود میاد از انداختن زالو در دور و بر چشم استفاده می کنن.

هربار فقط 5 سی سی

زالو هر بار که عمل گزش رو انجام میده حدود 5 سی سی از خون آدم رو می مکد. البته به دلیل ترشح مواد ضد بستن خون پس از جدا شدن زالو از بدن خونریزی از محل گزش ادامه پیدا میکنه که در این حالت هم حدود 15 سی سی خون از بدن خارج می شه. پزشکان طب سنتی واسه پیشگیری از خونریزی در این مرحله از داروهایی طبیعی با اصل گیاهی یا حیوونی استفاده کرده و خونریزی راکنترل می کنن.

مشکلات احتمالی زالودرمانی

 بعضی وقتا ممکنه پس از زالودرمانی مشکلات بسیار محدودی در مریض مشاهده شه که احتمال بروز اونا بسیار نادره. با این حال بهتره از وجود این مشکلات قبل از به کار گیری این روش درمانی بدونین.

 • خونریزی زیاد از محل گزش مخصوصا در شرایطی که تعداد زالوهای استفاده شده زیاد باشه از شایع ترین این عوارضه. مثلا درصورتی که از 20 زالو به طور همزمان استفاده شه مقدار خونی که از بدن مریض خارج می شه ممکنه کم خونی بسازه.

• حساسیت به زالو از موارد بسیار نادر ولی محتمله.

•اگه فردی گرفتار به مریضی باشه که به واسطه اون با مشکل بستن خون روبه رو باشه باید این مسئله رو با دکتر خود حتما مطرح کنه.

• زالودرمانی کلا یکی از راه های درمانی کم خطر و کم آسیب س. البته باید به این موضوع دقت لازم رو به عمل بیارین که خطرات محدود این روش درمانی اگه به متخصص متبحر و آشنا به طب سنتی مراجعه کنین قابل کنترل و پیشگیریه.

• واسه حفظ سلامت خود بهتره از دریافت این روش درمانی در مراکزی غیر از کلینیکای تخصصی طب سنتی یا مراکز درمانی مربوطه دوری کنین.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *