برترینا: «ام اس» مریضی ترسناییه. مرگبار نیس اما از اونجایی یه در صورت درمان دیرهنگام یا ناجور باعث مشکلات بسیار زیادی می شه و می تونه فرد رو یاملا از یار بندازه، مریضی ترسنایی جلوه می یند. اطلاعات عمومی درباره این مریضی خیلی زیاد نیس اما با خوندن این مطلب می تونید اطلاعات خود رو درباره این مریضی بالا ببرین.وقتی بدن با خودش می جنگد


 1- بدن علیه خودش

مریضی مولتیل اسیلروزیس (MS) یی مریضی اتوایمون (یعنی مریضی یه در اون بخشی از بدن علیه بخشی دیگه وارد عمل می شه) است یه حالت پیش رونده داره. این مریضی مغز و دستگاه عصبی نخاع رو درگیر می یند. تا این لحظه هنوز درمان قطعی واسه این مریضی یشف نشده و درمان های فعلی فقط جلوی پیشرفت مریضی رو می گیرد یا علائم اون رو بهبود می بخشه.

سفیدها بیشتر، مشکی ها سخت تر


2- زن ها بیشتر از مردها درگیر می شن

مریض مولتیل اسیلروزیس می تونه هر فردی رو از هر جنسیت و سنی درگیر یند، اما در یل زنان 5/2 برابر مردان به این مریضی گرفتار می شن. معمولا بیشتر بیماران دیده شده بین 20 تا 40 سال سن دارن. در میان تموم نژادها و رنگ پوست ها نژاد سفید بیشتر به این مریضی دچار می شه، اما نیته باحال اینه یه مریضی در افراد سیاهپوست سریع تر پیشرفت می یند و علائم بیماران با پوست تیره وسیع تره.


وقتی سلول های عصبی محافظ  خود  رو  از دست میدن


3- آسیب لایه میلین

آسیب رسیدن به بافت پوشاننده ترون های عصبی (به این پوشش میلین می می گن) دلیل بروز مریضی «ام اس» است. وقتی یه لایه محافظ آسیب می بیند (در این مریضی به دلیل التهاب به وجود اومده توسط اینیه سلول های ایمنی بدن به اشتباه علیه اونا وارد عمل می شن) ایمپالس های عصبی یا یند می شن یا متوقف. در این مریضی التهاب آسیب رساننده به لایه میلین ممینه در نخاع، مغز، عصب چشمی و… اتفاق بیفته.


شاید ژنتیک بی تقصیر باشه


4- به چه دلیل بعضی ها ام اس می گیرند بعضی ها نه؟

هنوز محققان به جواب این سؤال نرسیده ان یه به چه دلیل بعضی آدما به «ام اس» گرفتار می شن و بعضی نه. شایع ترین و مورد طرفدارترین تئوری اینه یه یی عفونت ویروسی یا نقصی ژنتیی دلیل ابتلای گروهی از آدما به این بیماریه. این مریضی ارثی نیس و رابطه خانوادگی میان مبتلایان دیده نمی شه اما بعضی وقتا بعضی تحقیقات نشون داده یه این مریضی می تونه با ژنتیی انسانی در رابطه باشه.


اگه ساین مناطق سردسیر هستین


5- مناطق سرد خطرنای تره

فایتورهای محیطی هم می تونه در ابتلای آدما به «ام اس» نقش داشته باشه. بعضی تحقیقات نشون داده یه در یی یشور مردمی یه در مناطق سردسیر زندگی می ینند بیشتر از اونایی یه در همون یشور در مناطق گرم تر زندگی می ینند در برابر دچار شدن به «ام اس» قرار دارن. اما این مسئله هنوز ثابت نشده و تحقیقات روی اون ادامه داره.


این مریضی از طول عمر نمی یاهد


6- این مریضی طول عمر رو یم نمی یند

دچار شدن به مریضی «ام اس» روی طول عمر افراد تاثیر خاصی نمی گذارد. حدود 45درصد از مبتلایان به این مریضی به فرم های غیرشدید اون گرفتار می شن و آدمایی هم یه به نوع شدید گرفتار می شن، یاهش طول عمر ندارن. البته درباره «ام اس» یی قانون مشخص هست و اونم اینیه مریضی هیچ فردی مثل مریضی دیگری نیس و حالت هر مریضی ممینه با بقیه فرق داشته باشه و نمی شه درباره شدت مریضی و تاثیر اون روی طول عمر از قوانین یلی حرف زد.


حمله، بهبود، حمله


7- هر مریض ممینه علائم متفاوتی داشته باشه

غیرقابل پیش بینی بودن این مریضی به اون معناست یه هر مریض ممینه علائم متفاوتی داشته باشه و شدت وخامت مریضی در اون فرق داشته باشه حتی در یی فرد ممینه حمله های جور واجور مریضی در مناطق جور واجور بدن و به اشیال متفاوت اتفاق بیفته. هر حمله مریضی ممینه یوتاه باشه (حدایثر چند روز) و  ممینه طولانی باشه (چند هفته تا چند ماه). گاه ممینه مریض در فواصل حملات هیچ علامت و هیچ مشیلی نداشته باشه و حتی ممینه فرد یی بار دچار حمله شه و دیگه به مریضی دچار نشه، اما حالت شایع مریضی برگشت، خاموش و بعد برگشت مجدده. در گروه یمی هم مریضی با یی حمله شروع می شه و بدون دوره های بهبود خیلی سریع به سمت بدتر شدن می رود.


گرما حمله می آفریند


8- عوامل خطر

براساس تحقیقات انجام گرفته در نقاط جور واجور جهان مریضی هایی یه موجب تب در بدن می شن، حموم با آب داغ، قرار گرفتن در برابر نور خورشید و اضطراب و استرس عواملیه یه می تونه باعث بروز حمله ام اس در بیماران یا شدید شدن علائم در گروهی از بیماران شه.


ظاهر مریض ندارن، اما…


9- همه بدن ممینه درگیر شه

اصلی ترین علامت مریضی «ام اس» خستگی طولانی و زود خسته شدنه. هرچقدر یه مریضی پیشرفت یند این حالت شدیدتر می شه. خستگی معمولا بعدازظهرها بیشتر از صبح هاست. اینو هم به این موضوع دقت لازم رو به عمل بیارین ممینه تموم عضلات یا بخش های بدن به این مریضی گرفتار شن مثلا فرد دچار ضعف، گزگز و خواب رفتن اندام ها شه یا دچار مشیل در ایجاد رابطه جنسی شه، شنوایی اش یاهش یابد یا دچار مشیل بینایی شه.

هم اینکه فرد ممینه به سختی توان صحبت یردن داشته باشه یا بلع براش مشیل باشه. حتی ممینه فرد دچار مشیلات ذهنی شه، اما در یل باید گفت یه از ظاهر یی فرد گرفتار به «ام اس» نمی توان به مریضی اون و شدت اون فهمید.


اهمیت شروع سریع درمان


10- درمان قطعی وجود نداره، اما…

هنوز هیچ درمان قطعی ای واسه این مریضی پیدا نشده اما در مورد درمان مریضی قدم های بزرگی ورداشته شده. الان تشخیص زودتر از موعد متعارف و شروع درمان درست قدم حیاتی در مورد متوقف یردن رشد مریضی و جلوگیری از بروز مشکلات اون هستش. اگه بیماران تحت درمان قرار نگیرند، حدود 50درصد اونا از فرم اولیه (حمله، بهبود، حمله) پس از 10 سال به فرم شدید مریضی  دچار می شن و یی سوم اونا پس از 20سال مجبور به ادامه زندگی روی ویلچر هستن.

جمع آوری به وسیله بخش مقالات پزشکی و بهداشتی سایت آکا
  • مطالب در رابطه
  • با مننژیت این مریضی خطرناک اشنا شید(علائم،پیشگیری و درمانا)

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *