با ۴ آنتی بیوتیک گیاهی آشنا شید

گیاهان دارویی

ارسال دیدگاه
7,694 بازدید

با 4 آنتی بیوتیک گیاهی آشنا شید

وقتی که به یه عفونت باکتریایی گرفتار میشیم، تعداد کمی از ما استفاده از گیاهان دارویی رو مورد توجه قرار میدن. اما با در نظر گرفتن تاثیرگذاری اونا در درمان طیف خیلی از عفونتا شاید بهتر باشه از گیاهانی که دارای خاصیت دارویی و آنتی بیوتیک هستن هر چی بیشتر استفاده کنیم.

به گزارش سلامت نیوز به نقل از عصر ایران، در ادامه با چهار نمونه از بهترین گیاهان دارویی ضد باکتری بیشتر آشنا میشیم.

خواص آنتی بیوتیک سیر

سیر به واسطه آثار گسترده ضد باکتری خود شناخته شده. طی یه مطالعه، محققان ارزش آبگوشت سیر و توانایی اون در مقابله با عفونت ئی کولای رو آزمایش کردن. اونا به این نتیجه رسیدن هرچه اندازه سیر بیشتر باشه، تاثیرگذاری اون در کشتن باکتری ئی کولای هم زیاد می شه.

بابونه آلمانی

کامیشن ئی (Commission E)، یه سازمان دولتی آلمانی، به کار گیری بابونه آلمانی به عنوان یه درمان پوستی و مقابله با باکتری، و هم اینکه یه چای یا مکمل واسه کاهش دردهای معده رو تایید کرده. محققان فعالیت ضد میکروبی عصاره بابونه آلمانی در برابر قارچ کاندیدا آلبیکنس و باکتری انتروکوک فکالیس رو آزمایش کردن. کاندیدا آلبیکنس یه مریضی قارچی شایع (بعضی وقتا با دقت کم به عفونتی مخمری برگشت داده می شه) شناخته شده و انتروکوک فکالیس یه عفونت مقاوم در برابر آنتی بیوتیکه که بیشتر زندگی فرد رو در خطر قرار میده. عصاره قوی بابونه می تونه به نابود کردن هر دو این میکروبا کمک کنه. این مطالعه می تونه به توضیح معروفیت بابونه آلمانی در درمان آبسه های دندون و التهاب لثه کمک کنه.

زنجبیل

تحقیقات جور واجور و رو به رشد به قدرت زنجبیل در برابر باکتریا و ویروسا اشاره دارن که حتی در مواردی که داروهای آنتی بیوتیک با شکست مواجه شدن، زنجبیل سربلند از آزمایشا خارج شده. در مطالعه ای که در نشریه پزشکی تغذیه منتشر شد، محققان به این نتیجه رسیدن که زنجبیل توانایی بالایی واسه کنترل باکتری داره. از اونجایی که با روند نگران کننده مقاومت ابرباکتریا در برابر آنتی بیوتیکا مواجه هستیم، مثل این اخبار بسیار مهم حساب می شن.

ارگانو یا پونه کوهی

ارگانو به لطف ترکیبات خود به اسمای کارواکرول و اسید رزمارینیک، گیاهی با قدرت ضد عفونی کنندگی بالا هستش. برخلاف داروهای آنتی بیوتیک که فقط واسه باکتریای مضر کارایی دارن، این ترکیبات در ارگانو واسه مقابله با باکتریا، ویروسا، قارچا و حتی انگلا مانند کرما کارایی دارن و اونو به ضد عفونی کننده ای همه فن حربف به شکل دارویی طبیعی تبدیل می کنن.

پژوهشای انجام شده تاثیرگذاری ارگانو در برابر کلبسیلا اکسی توکا و کلبسیلا پنومونیه رو نشون دادن. این باکتریا می تونن روی پوست، زخما، گلو، دستگاه گوارش، دستگاه ادراری و مخصوصا ریه ها ساکن شده و از این رو، ارگانو یه گزینه بالقوه خوب در طیف خیلی از شرایط عفونیه. هم اینکه، تاثیر ارگانو در برابر عفونتای استرپتوکوکی مقاوم به آنتی بیوتیک که به واسطه ایجاد گلو درد شناخته شدن، نشون داده شده.

منبع

کر۲

.

منبع :

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *