هفت صبح: هوای آفتابی و گرم این روزا خیلیا رو وسوسه می کنه که دوباره واسه آفتاب گرفتن و برنزده شدن دل به دریا بزنن و همه خطرات این آفتاب سوختگی ها رو که هر سال از تریبونای جور واجور پزشکان اعلام می شه، به جون بخرن.

وقتی با آدمایی که هر سال به ساحلا و استخرها واسه آفتاب گرفتن می رن، حرف می زنی، می بینی خیلی هاشون خوب از مضرات این برنزه شدنا آگاهی دارن اما در جواب می گن: «از دکتر پوست پرسیده ایم و گفته، چند بار آفتاب گرفتن طی یه سال، هیچ ضرری نداره و فقط اونایی که دائم در برابر نور آفتاب قرار دارن، به بیماریای پوستی گرفتار می شن.»

حالا ببینیم وزارت بهداشت درباره سلامتی کسائی که به این آفتاب گرفتنا تن میدن، چه نظری داره؟ چند بار آفتاب گرفتن و برنزه شدن و به کار گیری ضد آفتاب واسه جلوگیری از بیماریای پوستی همه ماجراست؟

پرتوهای مصنوعی در حال زیاد شدنه

براساس شاخص اعلام شده از طرف سازمان جهانی بهداشت آدمایی که پنج بار در طول عمرشون آفتاب سوختگی پوست رو تجربه کردن، در خطر سرطان بدخیم پوست یا ملانوما قرار دارن. کارشناس بهداشت پرتوهای وزارت بهداشت، این خبر رو تازگیا اعلام کرده و گفته: بهتره افراد در ساعتایی که تابش نور خورشید شدیده (ساعت 10 صبح تا حدود چهار بعدظهر) تا حد امکان در برابر مستقیم نور خورشید قرار نگیرند.

مهندس علی گورانی عقیده داره، بیشتر از 80 درصد آسیبایی که از تشعشعات به بدن آدم وارد می شه از منابع طبیعی ناشی می شه. با پیشرفت تکنولوژی هم طبیعتا دریافت پرتوهای مصنوعی در حال زیاد شدنه.

ایشون نور خورشید رو اصلی ترین منبع طبیعی تشعشعات عنوان کرده: از بین تشعشعات خورشید، تابشی ماوراء بنفش یکی از اصلی ترین تشعشعاته. در طیف ماوراء فنش هم یکی از اصلی ترین طیفا که بسیار مضر بوده و از لایه ازن به طور کامل عبور می کنه، ماوراء بنفش طیف A هستش که طول موج بلندی داشته و نفوذ اون در پوست زیاده.


دستگاه های امتحان پرتو در 30 نقطه از کشور

لازمه ادما از اندازه شدت نور در ساعتای جور واجور و در نقاط جور واجور کشور اطلاع داشته باشن تا براساس شاخصای مربوطه، تصمیمات حفاظتی در برابر نور خورشید رو در نظر بگیرن. بر همین پایه امسال وزارت بهداشت طی توافقنامه ای با سازمان انرژی اتمی، دستگاه های امتحان تابشی ماوراء بنفش رو در 30 نقطه از کشور مستقر می کنه و این اطلاعات کم کم در اختیار مردم قرار میگیره.


به کار گیری دستگاه های سولاریوم غیرقانونیه

کارشناس بهداشت پرتوهای وزارت بهداشت نسبت به پرتوگیری بدن از منابع تابش مصنوعی اخطار داده و گفته: از اونجا که پرتوگیری بدن از منابع طبیعی مهمه، منطقی به نظر نمی رسه که با به کار گیری منابع مصنوعی، پرتوگیری بیشتری انجام شه. بدیش اینه سولاریوم (دستگاه Sun bed) یکی از منابع تابش مصنوعی شدیدا خطرناکه که به کار گیری اون توجیه عقلانی نداره.

در کل برنزه کردن پوست حال به روش طبیعی یا مصنوعی، اقدام پرخطریه. ایشون به گذشته به کار گیری دستگاه Sun bed در اروپا اشارره کرد و گفت: وقتی که این دستگاه به کشورهایی مانند ایران وارد شد، بدیش اینه به دید مد به اون نگریسته شد؛ این در حالیه که قرار دادن بدن در برابر تشعشعات مستقیم در فضای مصنوعی آسیبای پوستی شدید رو به دنبال داشته و ضریب دچار شدن به سرطان پوست رو زیاد می کنه. به خاطر همین به کار گیری این دستگاه اصلا پیشنهاد نمی شه.

مهندس گورانی اضافه کرد: به دلیل شدت خطرات به کار گیری دستگاه Sun bed، وزارت بهداشت به کار گیری این دستگاه رو غیرقانونی اعلام کرد اما بدیش اینه استقبال از این دستگاه زیاده. در کل مردم می تونن مراتب مربوطه رو به معاونتای بهداشتی دانشگاه های علوم پزشکی سراسر کشور اعلام کنن تا برخوردهای قانونی لازم با مراکز استفاده کننده از این دستگاه انجام بشه.

ایشون اضافه کرد: برنزه کردن پوست واسه گروهی از افراد اکیدا ممنوعه. اینطوری برنزه کردن واسه کودکان و افراد مستعد بیماریای ژنتیکی پوستی مخصوصا سرطان پوست، ممنوعه. هم اینکه افراد دارای پوستای کک و مکی در برنزه کردن مستعد آسیبای جدی تری هستن.

ایشون آفتاب سوختگی و آسیب جزئی پوست، زخمای پوستی و در آخر سرطان بدخیم پوست رو از مشکلات برنزه کردن پوست به روش طبیعی و مصنوعی می دونه: از اونجا که گردش خون در چشم و گنادها پایینه، هنگام برنزه کردن پوست، گرما در این نقاط تجمع پیدا میکنه و در نتیجه آسیب پذیری این قسمتای بدن هم بسیار جدیه.


پیرپوستی زودرس، آب مروارید و سرطان پوست

مهندس گورانی، سرطان پوست رو اولین سرطدان مردان و دومین سرطان در زنان ایرونی می دونه و میگه: موقعیت جغرافیایی ایران طوریه که پرتوگیری در چهار نقطه کشور و درزمان چهار فصل زیاده. بر همین پایه اندازه بروز سرطان پوست در کشور بالاست. هم اینکه پیرپوستی در ایرانیا زودرسه. کاتاراکت (آب مروارید) هم در کشور زیاده و اصطلاحا می گن ایران روی مدار کاتاراکت دنیا قرار داره که مطمئنا یکی از دلایل اصلی این موضوع، روبرو شدن با پرتوهای ماوراء بنفشه. به گفته این کارشناس لازمه که آسیبای به وجود اومده به وسیله تابشا به شکل برنامه ای ملی هدایت و کنترل شه. از طرف دیگه لازمه اطلاعات مردم هم در مورد چگونگی حفاظت در مقابل تابشا زیاد شه و آموزشای مربوطه رو دریافت کنن. کارشناس بهداشت پرتوهای وزارت بهداشت تاکید کرد که هنگام قرار گرفتن در فضای آزاد از پوشش لازم واسه حفاظت بدن در مقابل تابشا استفاده شه و گفته: بهتره افراد در ساعتایی که تابش نور خورشید شدیده (ساعت 10 صبح تا حدود چهار بعدظهر) تا حد امکان در برابر مستقیم نور خورشید قرار نگیرند. اگه افراد مجبور به فعالیت در فضای باز طی این ساعات هستن باید تصمیمات لازم فکر کرده شه تا نور خورشید به صورت مستقیم به فرد تابیده نشه.

جمع آوری به وسیله بخش مقالات پزشکی و بهداشتی سایت

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *