بیشتر روش های درمانی فقط علایم رو از بین می برند ولی دلیل اصلی ایجاد کمردرد بازم به قوت خود باقی می موند. اما در دانشگاه منچستر انگلستان دکتر استفان ریچاردسون روش جدیدی واسه درمان قطعی کمردرد ایجاد کرده .
اگه کمردرد طولانی، کلافه تون کرده؛ حداقلش اینه که می تونید دل تون رو به این نکته خوش

 کنین که شما تنها نیستین! طبق آمارهای موجود، از هر 10 آمریکایی بالغ، 8 نفر در طول عمر خودش کمردرد شدیدی رو تجربه کرده و پس از سرماخوردگی، کمردرد اولین دلیل مرخصی های استعلاجی در این کشوره و…

 تو یه برآورد سرانگشتی، کمردرد واسه اقتصاد آمریکا هرساله میلیارد دلار آب می خورد. آمار و ارقام بالا رو با در نظر گرفتن نسبت جمعیتی آمریکا و بقیه کشورای جهان، می توان کم و بیش به کشورای دیگه هم گسترش داد.

پزشکان، فیزیوتراپیست ها و مهندسان پزشکی هر کدوم روشای تازه ای رو واسه آرامش و درمان این درد ناخوشایند می آزمایند. ستون فقرات آدم، سیستم پیچیده ایه که مراقبت از نخاع رو رو دوش داره. این سیستم در اصل از مهره ها و غضروف هایی تشکیل شده که عضله ها و رباط های بسیار محکمی اونا رو پابرجا نگه می دارن. اما مهره های بخش کمری ستون فقرات وظیفه دیگری هم دارن و اون تحمل وزن بدنه. درواقع 5 مهره در این ناحیه وجود دارن که دیسک بین اونا مثل بالشتک عمل می کنه و همه ضربه های یهویی وارد به کمر رو خنثی می کنه. اما با بالا رفتن سن، کم کم عضله ها تحلیل می روند، استواری استخون ها کم می شه و دیسک های بین مهره ای هم خاصیت ارتجاعی خود رو از دست می بدن. در نتیجه ستون فقرات کمری دیگه خاصیت انعطاف پذیری و تحمل این ضربه ها رو نداره. بدیش اینه بیشتر بیماران پس از درمان هم به طور کامل بهبود پیدا نمی کنن یا حتی مشکلات درمانی مشکل های جدیدی رو واسه اونا به وجود می آورد. اما هم اینکه پزشکان و محققان هم دست از تلاش برنمی دارن. در سال های گذشته چند روش جدید واسه درمان کمردرد معرفی شده که بعضی از اونا واقعا موثر به نظر می رسند.

1 – محرک های الکتریکی؛ معجزه هایی کوچیک

باربارا سوئینی، یه خانوم 63 ساله آمریکاییه که تقریبا از 20 سال پیش با کمردرد دست و پنجه نرم کرده. اون روش های درمانی مثل خوردن مُسکن، فیزیوتراپی، تزریق داخل نخاع و حتی به کار گیری مخدری به نام متادون رو تجربه کرده بود اما هیچ وقت کمردرد اون بهبود پیدا نکرد. در آخر چون کانال نخاعی خانوم سوئینی زیادتر از اندازه تنگ شده بود و به نخاع اون فشار می آورد، راهی جز عمل جراحی باقی نمونه. در این عمل، جراحان دو مهره کمری رو به هم وصل کردن تا فشار از روی اعصاب نخاعی ورداشته شه. اما پس از اون، این خانوم حتی واسه سرپا ایستادن هم مجبور بود از عصا استفاده کنه. در سال 2006 میلادی خبری مبنی بر تولید گسترده "دستگاه ضربان ساز ضد درد" منتشر شد. این دستگاه که حجمی به اندازه یه ساعت جیبی اشغال می کنه پیام های الکتریکی به نخاع می فرستد و مانع ارسال پیغام درد به سمت مغز می شه. باربارا سوئینی با شنیدن این خبر عزمشو جزم کرد این روش درمانی رو هم امتحان کنه. دکتر زاخاری لوین طی یه عمل ساده اما ظریف، ضربان ساز رو در بدن بارابارا جاسازی و بعد رابطی بین ضربان ساز و نخاع تنظیم کرد. در آخر با چند بخیه کوچیک عمل جراحی تموم شد و باربارا همون روز به خونه برگشت اما این بار بدون عصا. الان اون هیچ دردی نداره و برخلاف 20 سال گذشته از زندگی لذت می برد.

2 – کمربند مادون قرمز

سال 1800 میلادی اشعه مادون قرمز کشف شد. تا به امروز موارد استفاده مختلفی از این اشعه شناخته شده که معروف ترین اونا گرم کردن غذا به کمک این اشعه س. اما تازگیا مخترعی کانادایی واسه درمان کمردرد، کمربندی ساخته که اشعه مادون قرمز پخش می کنه. تحت تاثیر این اشعه، خون رسانی در ناحیه کمر بهتر و در نتیجه احساس درد هم کمتر می شه. حتی در سال 2006 محققان کانادایی پس از انجام مطالعه ای اعلام کردن که این کمربند میتونه علایم دردناک نصف بیماران رو به طور کامل نابود کنه. لارنس گوردون، مخترع این کمربند در واقع یه پرورش دهنده اسب بود. پس از این که بین اسب سواری کمرش آسیب دید به فکر ساختن اینجور وسیله ای افتاد. به نظر گوردون بهترین زمان بستن کمربند شب ها بین خوابه اما در طول روز هم می توان ازش استفاده کرد. البته این دستگاه هنوز از طرف پزشکان مورد تایید نیستش و عوارضی هم از اون گزارش شده. مثلا در بعضی افراد پوست ناحیه زیر کمربند قهوه ای رنگ شده که این موضوع به کار گیری دستگاه رو مورد دودلی قرار می دهد. اینو هم به این موضوع دقت لازم رو به عمل بیارین قیمت فعلی این کمربند 2335 دلاره پس خرید اون واسه هر کسی ممکن نیس.

3 – ساختن دوباره دیسک با سلول بنیادی

بیشتر روش های درمانی فقط علایم رو از بین می برند ولی دلیل اصلی ایجاد کمردرد بازم به قوت خود باقی می موند. اما در دانشگاه منچستر انگلستان دکتر استفان ریچاردسون روش جدیدی واسه درمان قطعی کمردرد ایجاد کرده. اون در اول سلول هایی رو از مغز استخون بیماران به عنوان سلول بنیادی می گیرد و پس از پرورش این سلول ها در محیط آزمایشگاه اونا رو در ژلی از کلاژن های انسانی مخلوط می کنه. درآخر این مخلوط رو از راه برش جراحی کوچیکی بین مهره ها قرار می بدن تا سلو ل های بنیادی، خودشون دیسک بین مهره ای جدیدی بسازن. دکتر ریچاردسون می گوید: "این روش به طور کامل بی خطر و بدون مشکلات جانبیه، چون سلول از بدن خود بیماران گرفته می شه. اینو هم به این موضوع دقت لازم رو به عمل بیارین برش جراحی این قدر کوچکه که بیماران می تونن همون روز به خونه برگردن."

تحقیق های کلینیکی روی این روش درمانی تا 2 سال آینده ادامه داره. اما دکتر ریچاردسون عقیده داره 5 سال دیگه روش ساخت دیسک با سلول بنیادی وارد همه مراکز درمانی آمریکا می شه و کابوس غضروف های آسیب دیده و کمردرد واسه همیشه از بین میره.

4 – ثابت کردن مهره ها با پیچ های پلاستیکی قابل برگشت

هر ساله حدود 200 هزار آمریکایی به دلیل از بین رفتن دیسک های بین مهره ای مجبور به انجام عمل جراحی روی کمر می شن. در این جراحی در واقع 2 مهره مجاور به وسیله پیچ هایی فلزی به هم وصل می شن تا جابه جایی اونا روی نخاع فشار نیاورد. البته این عمل آسیب ای دائمی همراه داره. در واقع پس از این جراحی مریض دچار محدودیت هایی در حرکت می شه. چون محدوده حرکات کمر نسبت به قبل کاهش می یابد. اما تازگیا تکنیکی به نام دینزی وارد میدون جراحی کمر شده که با وجود وصل کردن دو مهره، دامنه حرکات طبیعی کمر رو از بین نمی برد. در این فوت وفن واسه ثابت کردن مهره ها از مواد پلاستیکی و قابل انعطاف به جای پیچ فلزی استفاده می شه. این مواد به شکل لوله هایی در هر دو طرف مهره ها قرار می گیرند و با وجود نگه داشتن مهرها در کنار هم قدرت جنب و جوش کمر رو از بین نمی برند. این فوت وفن در آمریکا در سال 2004 میلادی به تصویب رسید اما سال هاست که در اروپا این روش به جای اتصال مهره ها به وسیله پیچ فلزی استفاده می شه.

5 – تشک های جدید

مطالعه ای در سال 2006 میلادی نشون داد که تشک های کهنه یه دلیل کلی واسه شروع کمردرد حساب می شه. این مطالعه به وسیله محققی به نام دکتر جاکوبسون روی 59 زن و مرد آمریکایی انجام شد. در آخر همه این 59 نفر که گرفتار به کمردرد بودن فقط چهار هفته پس از تعویض تشکی که روی اون می خوابیدن، بهبود پیدا کردن. باحال اینجا هستش که هیچ دارو یا روش خاصی هم به عنوان درمان جانبی در اختیار اونا قرار نگرفت. البته تشک طبی، تکنولوژی جدیدی حساب نمی شه اما باخبر شدن از این که به کار گیری تشک های کهنه چقدر به ضرر بدن تموم می شه، نکته قابل تاملیه.

منبع : tebyan.net

جمع آوری سلامت اکاایران

جمع آوری سلامت اکاایران

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *