با 6 خاصیت عسل خام آشنا شید

یکی از خوردنیای محبوب میان مردم عسله که به خصوص در صبحونه مصرف میشه که به مصرفش در صبحونه تاکید شده.در بعضی بیمارستانا عسل رو به عنوان یه درمان پزشکی واسه رفع زخم پیشنهاد میکنن و باید بگیم عسل یکی از پرخاصیت ترین مواد غذاییه.واسه حفظ سلامتی بهتره عسل رو جزء مواد خوردنی روزانه مون بذاریم.

عسلی که شما در فروشگاه های مواد غذایی پیدا می کنین بیشتر عسلای پردازش شده. گرمایش به بهتر شدن رنگ و بافت و حذف هر گونه تبلور ناخواسته عسل کمک می کنه و خیلی از آنتی اکسیدان ها و باکتریا به درد بخور هم در این روند حذف یا تخریب می شن.

در این مقاله به 6 خاصیت عسل اشاره میکنیم :

۱. عسل خام منبع خوبی از آنتی اکسیدانا

عسل خام شامل آنتی اکسیدانایی به نام ترکیبات فنلیه. بعضی از شکلای جور واجور عسل دارای آنتی اکسیدانایی مثل خیلی از میوه ها و سبزیجات هستن. آنتی اکسیدانا به مراقبت از بدن شما از آسیب سلولی به وجود اومده به وسیله رادیکالای آزاد کمک می کنه.رادیکالای آزاد به روند پیری کمک می کنن و هم اینکه ممکنه به پیشرفت بیماریای طولانی مانند سرطان و بیماریای قلبی کمک کنن.

تحقیقات نشون میده که پلی فنولای موجود در عسل ممکنه در جلوگیری از بیماریای قلبی نقش دارا باشن.

۲. عسل خام خواص ضد باکتری و ضد قارچ داره

عسل خام می تونه قارچ و باکتریای ناخواسته رو بکشه. و عسل طبیعی شامل پراکسید هیدروژن یه ضد عفونی کننده است. چندین بیمارستان در اروپا از عسل Manuka واسه مقابله با استافیلوکوکوس اورئوس مقاوم به متی سیلین (MRSA )، یه نوع عفونت استاف باکتریایی مقاوم شده به آنتی بیوتیکا استفاده کردن. تاثیر عسل به عنوان یه ضد باکتری و یا قارچ بستگی به نوع عسل داره.

۳. عسل دلیل بهبود زخم می شه

عسل Manuka هم واسه درمان زخم در محیطای پزشکی استفاده می شه چون که اون قاتل موثر میکروبه. محققان فکر می کنن دلیل اون اینه که عسل دارای خواص ضد باکتریایی اضافی علاوه بر پراکسید هیدروژن طبیعیه.تحقیقات نشون میده که عسل Manuka می تونه زمان بهبود رو افزایش و دلیل کاهش عفونت در زخم شه.

با این حال، عسل مورد استفاده در محیطای بیمارستان دارای درجه پزشکیه یعنی اون ایمن و استریله. شما نباید انتظار درمان واسه صدمات، با عسلی که از یه فروشگاه مواد غذایی خریداری شده، داشته باشین.

۴. عسل پر از مواد مغذی گیاهیه

مواد مغذی گیاهی ترکیبات موجود در گیاهان که به حفاظت از گیاه در برابر آسیب کمک می کنه. مثلا، بعضی ممکنه دلیل دور کردن حشرات و یا سپری واسه گیاه در برابر اشعه UVه.مواد مغذی گیاهی هر دو امتیازات آنتی اکسیدان و ضد التهاب رو داره و به شما به حفظ سلامت خوب کمک می کنه. از اونجا که عسل از گیاهان ساخته شده هم اینکه دارای مواد مغذی گیاهیه.

این مواد مغذی با ارزش منحصر به عسل خام هستن و وقتی که عسل شدیدا پردازش شه پنهون می شن.

۵. عسل به مسائل مربوط به دستگاه گوارش کمک می کنه

عسل بعضی وقتا واسه درمان مسائل گوارشی مانند اسهال استفاده می شه هر چند تحقیقات زیادی که، اثر به درد بخور بودن اونو نشون بده موجود نیس. با این حال، ثابت شده که واسه درمان هلیکوباکتر پیلوری ( H. پیلوری )، یه دلیل شایع زخمای گوارشی موثره. زخمای گوارشی در معده و یا دستگاه گوارش اتفاق می افته. گفته شده که خوردن ۱ – ۲ قاشق چای خوری عسل با معده خالی به آرامش درد و روند درمان کمک می کنه.

۶. عسل به آروم کردن گلودرد کمک می کنه

یه سرماخوردگی دارین؟ تلاش کنین یه قاشق مربا خوری از عسل استفاده کنین. عسل یه درمان قدیمی گلودرده. تلاش کنین اونو با لیمو به چای داغ اضافه کنین. هم اینکه به عنوان یه سرکوب کننده سرفه اثر می کنه.تحقیقات نشون میده که عسل مانند دکسترومتورفان، داروی شایع ضد سرفه موثره در درمان سرفه فقط یه یا دو قاشق چای خوری از اونو مستقیم بخورین.

در عسل خطری هم هست ؟

علاوه بر باکتریای به درد بخور و مواد مغذی، عسل خام هم اینکه می تونه باکتریای مضر مانند بوتولیسم رو حمل کنه. این مخصوصا واسه نوزادان خطرناکه پس شما هیچوقت نباید عسل خام رو به نوزادان کمتر از یه سال سن بدین.بوتولیسم بعضی وقتا دلیل علایمی مثل مسمومیت غذایی مانند ( حالت تهوع، استفراغ، تب ) در بزرگسالان می شه. اگه شما تجربه هر کدوم از این علائم رو بعد از خوردن عسل خام دارین با دکتر خود مشورت کنین.

.

منبع : hidoctor.ir

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *