بعضی وقتا چاقی و اضافه وزن می تونه دلایل پزشکی داشته باشه که اینجا به ۸ مورد اون می پردازیم.

با 8 دلیل چاقی آشنا شید

۱)کم کاری تیرویید:

در این حالت، غده تیرویید که به شکل پروانه در پایین گلو قرار گرفته، به اندازه کافی هورمون تیروییدی ترشح نمی کنه. از اونجا که این هورمون نقش کلیدی در تعادلات متابولیکی داره، تولید کم اون دلیل کندی متابولیسم شده و در نتیجه هر چی فرد مصرف می کنه، به شکل چربی ذخیره شده و به انرژی تبدیل می شه. زنان ۶ برابر مردان به این مریضی گرفتار می شن و به خاطر همین اندازه گسترش چاقی در اونا بیشتره. اگه دکتر شما تشخیص داد گرفتار به کم کالری تیرویید هستین، شاید واسه شما هورمون درمانی رو تجویز می کنه.

بیشتر قرصای پیشگیری از بارداری از ۲ هورمون پروژسترون و استروژن تشکیل شدن که جلوی تشکیل تخمک رو تا ۹۹ درصد میگیره. با این حال مصرف این قرصا تا حد کمی می تونه دلیل اضافه وزن شه. دلیل اونم تاثیر استروژن در ذخیره سازی چربی به وسیله ارگانا هستش که یه ضرورت واسه بدن زن در بین بارداریه. اگه شما واسه پیشگیری از بارداری از قرص استفاده می کنین، بهتره هر چند وقت یه بار روش خود رو تغییر داده و از روشای دیگه کمک بگیرین.

۳)مصرف قرصای ضدافسردگی:

قرصای ضدافسردگی می تونن تعادل ترکیبات شیمیایی مغز رو تغییر بدن و فرد رو از حالت افسردگی رها کنن. با این حال در بیشتر موارد مصرف اونا دلیل اضافه وزن جزیی می شه. اگه شما به هر دلیلی از این نوع قرصا مصرف می کنین، بهتره در کنار اون عادات درست زندگی رو هم به کار ببندین، یعنی یه رژیم غذایی سالم داشته باشین و به اندازه ورزش کنین.

۴)دیابت نوع ۲:

نوع ۲ وقتی به وجود میاد که بدن به اندازه کافی انسولین ترشح نکنه یا بدن نسبت به اون مقاوم باشه. درمانای آنتی دیابتیکی که واسه این بیماران تجویز می شه معمولا دلیل بروز اضافه وزن می شه. درمان با انسولین یا بقیه داروها چه بخوایم نه نخوایم کمی اضافه وزن واسه مریض به دنبال داره، پس اگه به دیابت نوع ۲ گرفتار هستین، بهتره در کنار داروهای آنتی دیابتیک داروی متفورمین هم استفاده کنین اما قبل از هر چیز با دکتر خود مشاوره کنین چون این دارو با همه موافق نیس.

۵)نشانگان کوشینگاین :

مریضی نادر که به نام هیپرکوتیکوتیزولیسیم هم معروفه در اثر ترشح زیاد کورتیزول به وسیله غدد فوق کلیوی ایجاد می شه. وظیفه این هورمون کنترل فشارخون و متابولیسمه. بعضی از نشونه های دچار شدن به این مریضی وزن گیری مخصوصا در ناحیه صورت و گردن، خستگی، پرفشاری خون و افزایش گلیسمی یا قندخونه. عوامل زیادی می تونن زمینه دچار شدن به این ناراحتی رو جفت و جور کنن. مثلا هورمون درمانی طولانی واسه بهبود بیماریایی مثل آسم یا تومورهای غیرسرطانی جزو این دسته ان. با در نظر گرفتن دلیل دچار شدن به مریضی؛ جراحی، رادیوتراپی یا مصرف داروهای کم کننده تولید کورتیزول می تونه اثر داشته باشه.

۶)نشانگان تخمدان پلی کیستیک:

به هم ریختگی تعادل هورمونی می تونه دلیل بروز کیست یا کیسه های مایع شامل تخمک شه که از تخمدانا آزاد نشده ان. این کیستا روند تخمک گذاری رو دچار مشکل کرده و در نتیجه دلیل اضافه وزن، پرمویی در صورت، مشکل در دوره های عادت ماهانه و بعضی وقتا ظاهر شدن جوش می شه. اگه به این ناراحتی دچار شدید، اولین پیشنهاد دکتر تغییر روش زندگی و مصرف داروهایی مثل متفورفینه که متابولیسم رو کنترل کرده و دلیل تعادل هورمونی می شه.

۷)مصرف استروژن :

با شروع یائسگی اندازه تولید هورمون استروژن در بدن کاهش قابل توجه ای پیدا می کنه که از جمله نشونه های اون گرگرفتگی و عرق کردن های شبونه س. در این حالت دکتر معمولا هورمون درمانی جانشین رو پیشنهاد می کنه. هورمون درمانی خود مسب جذب آبه که به دنبال اون فرد تماشاگر زیاد شدن وزن خود هستش. در کنار این موضوع با زیاد شدن وزن متابولیسم هم کنه تر می شه. واسه حل این موضوع هم بهترین پیشنهاد انتخاب عادات درست غذایی و تمرینات فیزیکی واسه مقابله با تغییرات به وجود اومده به وسیله یائسگیه.

۸) استروییدها:

مصرف کورتیکواستروییدها معمولا واسه درمان آرتریت روماتویید، آسم یا دیگه بیماریا استفاده می شه و التهابات دردناک رو آرامش میده. اما در عین حال اندازه جذب آب به وسیله بدن رو زیاد می کنه. از طرف دیگه چون فرد گرفتار به این ناراحتیا جنب و جوش کمتری داره، کالری کمتری می سوزونه و دچار اضافه وزن می شه. اگه از چاقی در این شرایط رنج می برید، از دکتر خود بخواین نوع درمان رو عوض کنه اما به این موضوع دقت لازم رو به عمل بیارین داروهای دیگه شاید مسبب چاقی نباشن اما مشکلات دیگری به دنبال دارن.

.

منبع : 7ganj.org

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *