بعضی ترکیبات در نوشیدنیای انرژی زا هم باعث افزایش سوخت و ساز می شن. این نوشیدنیا پر از کافئین ان که مصرف انرژی در بدن رو زیاد می کنه.
حتما شمام شنیدین خیلی از راه ها هستن که ادعا می کنن فقط با تغییر رژیم غذایی و خوردن مواد غذایی بیشتر کالری بسوزونین. این روش ها در واقع میخوان فقط یه بخش از سوخت و ساز رو زیاد کنن. بخشی که گفتیم منتهی به تجمع مواد غذایی مصرف شده در بدن می شه. 

بله درسته. تجمع مواد غذایی در بدن هم نیازمند مصرف انرژیه اما انرژی که در این مرحله مصرف می شه همیشه کمتر از اندازه کالری اضافی تجمع یافته در بدن در اثر پرخوری هستش. پس پیشنهاد می کنیم به این روش ها اعتماد نکنین.

1 – عضله بسازین

بدن ما همیشه کالری می سوزوند. حتی وقتی که ما هیچ فعالیتی نمی کنیم. این اندازه سوخت و ساز که به اون سوخت و ساز استراحت هم میگن همیشه در آدمایی که توده عضلانی و ماهیچه بیشتری در بدن دارن بالاتره. مصرف انرژی یه کیلوگرم توده عضلانی بدن 3 برابر یه کیلوگرم توده چربی بدنه. هم اینکه، بعد از یه جلسه ورزش سنگین و مقاومتی ماهیچه های کل بدن شما فعال می شن و شک نداشته باشین افزایش سوخت و ساز در این زمان بسیار خیره کننده هستش.

2 – کمی هم راه برید!

می دونین ایروبیک یعنی چه؟ یعنی هوازی. ورزش ایروبیک یعنی ورزشی که درزمان انجام اون با سرعت بیشتری نفس می کشیم و هوای بیشتری وارد ریه ها می شه. دقیقا همون اتفاقی که در پیاده روی و دویدن میفته. ورزشای هوازی مثل ورزشای مقاومتی و بدنسازی عضلات بزرگ نمی کنن. اما منتهی به افزایش سوخت و ساز در ساعتای بعد ورزش می شن. 

اما مهم ترین نکته اینه که بدونین :
پیاده روی با سرعت کم واسه زمان بیشتر بسیار تاثیرگذارتر از دویدن و یا پیاده روی تند به مدت کوتاهه. پس تلاش کنین روزانه دست کم 40 دقیقه پیاده روی با سرعت ثابت و بدون استراحت داشته باشین. اگه رفتن به باشگاه و یا ورزش با تردمیل واسه شما ممکن نیس پیاده روتو یه تیکه از راه منزل تا محل کار که هنوز ممکنه!

 

3 – با آب خوردن چربی بسوزونین

بدن ما واسه سوخت و ساز و سوزوندن کالری به آب احتیاج داره. اگه بدن حتی کم آبی ناچیز رو تجربه کنه، سرعت متابولیسم کاهش پیدا می کنه. مطالعه ای نشون داد که آدمایی که در روز 8 لیوان یا بیشتر آب خالص می خورن سرعت سوختن کالری در اونا بسیار بیشتر از افرادیه که 4 لیوان آب می خورن. 

واسه هیدراته بودن و تامین آب کافی واسه بدن قبل از هر وعده غذایی یه لیوان آب خالص بخورین و بعد از هر وعده هم یه لیوان دیگه. هم اینکه تلاش کنین میوه و سبزی تازه رو وارد رژیم غذایی خود کنین. می دونستین این مواد غذایی پر از آب ان؟

بدن ما واسه سوخت و ساز و سوزوندن کالری به آب احتیاج داره. اگه بدن حتی کم آبی ناچیز رو تجربه کنه، سرعت متابولیسم کاهش پیدا می کنه.

4 – نوشیدنیای انرژی زا

بعضی ترکیبات در نوشیدنیای انرژی زا هم باعث افزایش سوخت و ساز می شن. این نوشیدنیا پر از کافئین ان که مصرف انرژی در بدن رو زیاد می کنه. اما مصرف این انرژی زاها خیلی وقتا هم باعث مشکلاتی مثل افزایش فشار خون، استرس، اضطراب و مشکلات خواب واسه بعضی افراد می شه. بخاطر این مصرف این نوشیدنیا خیلی پیشنهاد نمی شن.

 

5 – بیشتر بخورین اما کمتر بخورین

بله درسته بیشتر خوردن موجب کاهش وزن می شه. اما منظورمون بیشتر کردن دفعات غذا خوردنه. وقتی که شما وعده های غذایی پرحجم رو در فواصل وقتی زیاد مصرف می کنین، سرعت سوخت و ساز مواد غذایی کمتر از وقتیه که حجمای غذایی کم ولی در ساعات مشخص و به طور تکراری استفاده کنین. پس تلاش کنین روزانه 3 وعده غذایی اصلی و 3 یا 4 میان وعده استفاده کنین. طوری که هر 2 تا 3 ساعت یه بار یه مقدار غذا بخورین. تحقیقات نشون دادن آدمایی که روزانه 3 تا 4 میان وعده مصرف می کنن اشتهای کمتری واسه وعده های اصلی داشته و کمتر پرخوریمی کنن.

 

6 – از ادویه استفاده کنین

مواد غذایی تند و ادویه ای شامل ترکیباتی هستن که می تونه متابولیسم بدن رو زیاد کنه. اگه دکتر به دلیل داشتن زخم معده و مشکلات دستگاه گوارش و یا به هر دلیل دیگری شما رو از خوردن فلفل و مواد غذایی ادویه ای منع نکرده، بدونین که پختن غذا با یه قاشق چای خوری فلفل قرمز یا سبز می تونه سرعت متابولیسم و سوخت و ساز بدنتون رو زیاد کنه. 

شک نداشته باشین این تاثیر فلفل و ادویه اثری کوتاه مدته اما وارد کردن این مواد به رژیم غذایی تاثیر اونا رو بیشتر می کنه. اما بازم تاکید می کنیم که مصرف ادویه و فلفل در آدمایی که به زخمای گوارشی گرفتار هستن می تونه مشکلات اونا رو جدا دوبرابر کنه.

 

7 – پروتئین بخورین

هضم و جذب پروتئینا در بدن انرژی خیلی بیشتری رو نسبت به هضم و جذب قندها و چربیا می خواد. پس سوخت و ساز تحریک شده و بالا میره. بهتره که در رژیم غذایی تون مقداری از کربوهیدراتا رو با گوشتای بدون چربی و یا پروتئینای گیاهی مثل حبوبات و سویا جانشین کنین. از منابع ناب و سالم پروتئین می تونه به گوشت مرغ و ماهی، توفو، مغزها، حبوبات، سفیده تخم مرغ، و هم لبنیات کم چرب اشاره کرد.

 

8 – چای سبز رو یادتون نره

چای سبز منبع غنی از کافئین و کاتچینا در رژیم غذاییه. ترکیباتی که خیلی وقتا اندازه سوخت و ساز رو دو برابر زیاد می کنن. تحقیقات نشون داده که نوشیدن 2 تا 4 فنجون چای سبز یا قهوه می تونه مصرف کالری رو درزمان ورزش شدید و متوسط 17 درصد زیاد کنه.

 

9 – و در آخر: از رژیمای غذایی خیلی کم کالری دوری کنین

رژیمای غذایی که اندازه کالری اونا کمتر از 1200 کیلوکالری واسه خانوما و کمتر از 1800 کلوکالری واسه آقایون باشه، واسه اونایی که هدفشون افزایش متابولیسم است مناسب نیس. 

ممکنه این رژیم باعث کاهش وزن خوبی شه، اما درصد خیلی از این کاهش وزن به دلیل کاهش عضلات هستش و طبیعتا هرچه توده عضلانی ما کمتر شه، متابولیسم بدنمون هم پایین میاد. نتیجه اینکه هرچه بدن شما سوخت و ساز کمتری داشته باشه و کمتر انرژی بسوزونه، راحت تر وزن میگیره و سخت تر لاغر می شه.

منبع : asriran.com

جمع آوری سلامت اکاایران

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *