: با 9 قدم ساده علائم گلودرد رو آرامش بدین!

: هممون در طول عمر خود گلودرد رو تجربه کردیم و اونم با نشونه هایی مثل خارش، سوزش و تورم و التهاب در گلو. خبر خوب اینه که میشه بدون مراجعه به دکتر (در بیشتر موارد) این علائم رو تا حد زیادی کم کرد.
به نقل از آوای سلامت، راهکارهای ساده واسه دوری از درد گلو به وسیله کارشناسان کلینیک مایو پیشنهاد شده:
غرغره آب نمک: نمک تورم و التهاب مخاط رو نابود می کنه و به آرامش گلودرد کمک می کنه. یه قاشق چای خوری نمک رو میشه با هشت اونس آب گرم ترکیب کرد و اونو واسه چند ثانیه غرغره کرد و بعد از دهن خارج کرد. این کار باید چند بار تکرار شه.
به کار گیری قرصای مکیدنی: بعضی از قرصای مکیدنی ضد گلودرد شامل منتول هستن. منتول عنصریه که بافت گلو رو بی حس می کنه و با آرامش موقت سوزش و درد گلو همراه س. آب نباتای نعناع هم همین تاثیر رو دارن
آرامش درد با داروهای بدون نسخه: مرکز کنترل و پیشگیری از بیماریای آمریکا اعلام کرده که ویروسا بیشتر باعث گلودرد هستن پس گلودرد با آنتی بیوتیک درمان نمی شه. داروهای ضد التهابی مانند آسپرین یا ناپروکسن می تونه به کاهش التهاب و تورم گلو کمک کنه.
خوردن عسل: چای گرم همراه با عسل شیرین می تونه منتهی به آرامش گلو شه و از تحریک اون واسه سرفه کردن جلوگیری کنه. علاوه بر این چای گرم بدن رو از کم آبی نجات میده و این یه قدم دیگه واسه درمان گلودرد است. تحقیقات این وسط نشون داده عسل خاصیت ضد سرفه داره. بقیه مایعات گرم مانند سوپ می تونه به درد بخور باشه فقط مطمئن باشین که این نوشیدنیا گرم هستن نه داغ. چون داغ بودن اونا گلو رو بیشتر حساس می کنه.
نوشیدن آب: آب کافی در بدن، بخشی از درمان گلودرده. وقتی شما دچار کم آبی هستین دهن بزاق کافی واسه مرطوب نگه داشتن گلو تولید نمی کنه و همین اتفاق تورم و التهاب رو زیاد می کنه.
به کار گیری دستگاه های مرطوب کننده: تنفس در هوای مرطوب می تونه به آرامش بافت متورم در بینی و گلو منجر شه. به کار گیری دستگاه های مرطوب کننده راه عالی واسه افزایش رطوبت هوای اتاقه. با گذشت زمان و با تنفس اینجور هوایی، گلو درد آرامش پیدا میکنه.
استنشاق بخار حموم: اگه مرطوب کننده در اختیار ندارین، می تونین بخار حموم یا دستشویی پر از آب داغ رو واسه کاهش تورم گلو استنشاق کنین.
مصرف آنتی بیوتیک: هرچند ویروسا بیشترین نقش رو در دچار شدن به گلودرد دارن اما باکتریایی مانند استرپتوکوک، باعث گلودرد استرپتوکوکی می شن. در این هنگام به کار گیری آنتی بیوتیک ها واسه خلاص شدن از باکتریا می تونه به درد بخور باشه که نیاز به نسخه دکتر داره. یادتون نره که مصرف آنتی بیوتیکا نباید خودسرانه متوقف شه حتی وقتی که علائم گلودرد متوقف شدن. بدون در نظر گرفتن دوره کامل درمان، گلودرد ممکنه با علائم بدتری برگرده.
مراجعه به دکتر: اگه درد گلو مخصوصا هنگام بلع شدید بود و با تب بالا، استفراغ، و یا احساس تهوع همراهی کرد، باید حتما به دکتر مراجعه کنین.

منبع :

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *