انتخاب شغل بعضی وقتا به یک تصمیم سخت بدل می شه. چه فارغ التحصیلان دانشگاه و چه حرفه ایای باتجربه، واسه پیدا کردن راه شغلیِ درست که واسه شون رضایت و لذت به دنبال داشته باشه از راهنمایی مشاوران شغلی استفاده می کنن. شما شاید میدونید که در چه کاری استعداد دارین و به چه کاری علاقه مندید، ولی میدونید چه جوری باید دنبال شغلی بگردید که از هر دو نظر واسه شما مناسب باشه؟ مقاله زیر رو بخونین تا ببینین چه جوری بهترین شغل ممکن رو انتخاب کنین.

 

فرقی نمی کنه که یک تازه کار باشین که نمی دونه کجا باید خواسته استخدام بده یا یک کارمند باسابقه که قصد تغییر شغل داره، این چند قدم به شما کمک می کنه راهی که واسه اون ساخته شدین رو پیدا کنین.

مطمئن شید شغل فعلی تون، مناسب نیس

اگه به فکر تغییر شغل هستین، شاید از قبل متوجه شداه اید که در راه اشتباهی هستین. اول باید بفهمین در حرفه ی اشتباهی هستین یا اینکه فقط در محیط نامناسبی قرار گرفتین.

فیلیس مافسون (Phyllis Mufson)، مشاور شغلی، می گه: «خیلی از افرادی که به من مراجعه می کنن احتیاج به تغییر شغل ندارن، فقط باید شرکتی رو که در اون کار می کنن، عوض کنن. چیزی که اونا رو اذیت می کنه رابطه شون با کارفرماه و یا احتیاج به یک رقابت یا حتی یک تغییر فرهنگی.»

در هر صورت، اگه در شغل فعلی تون همیشه احساس بی حوصلگی یا استرس می کنین، یا وظایف روزانه تون باعث درگیری ذهنی واسه شما می شن یا اونا رو دوست ندارین، شاید تغییر شغل واسه شما لازمه. ترس از اینکه مجبور باشین سر کار برید، همیشه به ساعت نگاه کردن و خیالبافی در مورد آزاد کردن شغل تون از دیگر نشونه هاییه که فریاد می زنه شما در جایی که باید باشین نیستین.

مردم به دلیلای زیادی ممکنه درگیر یک شغل نامناسب شن. افراد ممکنه واسه خوب یکی از اعضای خونواده یا آشنایان، واسه رسیدن به حقوق و امتیازات خاص یا فقط چون در یک زمان ایده ی جذابی به نظر می رسیده، شغلی رو انتخاب کنن.

جوون اسپرانز، مالک volo couching می گه «به ما یاد دادن که اگه کاری رو خوب بلدیم، باید اونو به عنوان شغل مون انتخاب کنیم. مشکل اینجاست که معمولا خیلی چیزها هستن که در اونا استعداد داریم و خیلی کارا هستن که دوست داریم انجام بدیم. ما باید چیزی بین اونا رو پیدا کنیم. خیلیا رو می شناسم که فقط چون به اونا گفته شده کاری رو خوب انجام میدن، شغلی رو انتخاب کردن. این افراد ۲۰ سال بعد خودشون رو پشیمون و ناراحت یافته ان.»

کشف کنین که چه چیز رو می خواید و چه چیز رو نمی خواهید

وقتی به مرحله ای می رسین که تصمیم تون واسه واسه تغییر شغل قطعی می شه، اقدام بعدی اینه که از خودتون بپرسید چی از شغل بعدی تون می خواید. جین سانلی، رئیس اجرایی شرکت مشاوره ی استخدام Purple Cubed و نویسنده ی کتاب It’s Never OK to Kiss the Interviewer می گه وقتی تصمیم می گیرین راه شغلی تون رو عوض کنین بهترین کار اینه که اهداف پایانی تون رو مشخص کنین. می تونین با پرسیدن این سؤالات از خودتون به کشف هدفاتون کمک کنین:

از انجام چه کارایی لذت می برین؟

واسه انجام کاری که از انجام اون لذت می برین از چه مهارتایی استفاده می کنین؟

چی واسه تون خیلی مهمه؟

چه کاری رو خوب بلدین؟

کدوم ویژگی شما از نظر بقیه قابل ستایشه؟

چه کارایی رو می تونین بهتر از بقیه انجام بدین؟

به گفته سانلی، وقتی به این سؤالات جواب بدین واسه تون روشن تر می شه که به کجا می خواید برسین و واسه رسیدن بهش باید چیکار کنین.

جدا از اینکه اینا شما باید نقشی که دوست دارین داشته باشین رو در نظر بگیرین. دیوید دی مارتایل، رئیس و مدیر اجرایی Di Martile HR می گه سه نقش کلی در هر شغلی که در نظر بگیرین هست: شخصی که به شکل فردی همکاری می کنه، کسی که بین افراد هماهنگی به وجود میاره و مسئول اجرایی. بسته به تواناییا و استعداهای شخصی تون، باید قبل از شروع یک راه شغلی مشخص تصمیم بگیرین که کدوم یک از این کارا واسه شما مناسب تره.

دی مارتایل در مصاحبه با Business News Daily می گه «هر راهی لیاقتای خاص خودشو می خواد و ممکنه هر کسی این صلاحیتا رو نداشته باشه و نتونه اونا رو در خودش به وجود بیاره. چند سؤالی که هر کسی باید در مورد صلاحیت و مهارت ها و تناسب شغل مورد نظر از خودش بپرسد: وقتی بقیه واسه حل مشکلات به من تکیه می کنن احساس راحتی می کنم؟ یا وقتی راه حل رو به من میدن و باید انجامش دهم؟ ترجیح میدم یک تیم رو رهبری کنم یا عضو یک تیم باشم؟ دنبال به رسمیت شناخته شدن دستاوردهای خودم هستم یا تیمم؟ برایم دست و پنجه نرم کردن با مشکلات زمان حال راحت تره یا برنامه ریزی و پیش بینی واسه آینده؟»

شخصیت و سابقه تون رو آزمایش کنین

وقتی فهمیدین که از شغل تون چه چیزایی می خواید، شروع کنین به آزمایش کردن ویژگیای خودتون در همون زمینه شغلی. دو مورد از مهم ترین عناصر واسه انتخاب راه مورد نظرتون، سابقه شما (تحصیلات، تجربه قبلی، مهارتای کاربردی) و شخصیت تون (ویژگیای اخلاقی، علایق و ارزشا) است. به هر دوی این موارد باید اهمیت کافی داده شه اما با توجه به شغل مورد علاقه تون، ممکنه شخصیت شما اهمیت بیشتری نسبت به رزومه تون داشته باشه.

اسپرانز می گه: «حتما واسه شغلای تخصصی مثل مهندسی، پزشکی و حقوق، تحصیلات اهمیت بیشتری داره. اما واسه شغلای «ملایم تر» مثل مدیریت اجرایی، اهمیت ویژگیای شخصیتی – مثل تعهد به محل کار و کارمندان، وجدان کاری و همدلی- اگه بیشتر نباشه، کمتر هم نیس.»

شک نداشته باشین داشتن مدرک تحصیلی در مورد ی شغل مورد نظرتون خیلی به شما کمک می کنه، ولی بدون اونم می تونین کار پیدا کنین. هر کسی با دید درست و علاقه به یادگیری می تونه یک کاندیدای مناسب واسه شغل مورد نظرش باشه، حتی اگه تحصیلات رسمی اش در اون زمینه نباشه. در حالت ایده آل، شغل شما باید نقطه تلاقی شخصیت و سابقه تون باشه.

به گفته لیسا سِوِری (Lisa Severy)، مدیر خدمات شغلی در دانشکده ی کلرادو و رئیس قبلی National Career Developement Association «کسائی که در شغل شون موفق هستن رو خیلی راحت میشه تشخیص داد. یک انسجام خاص در کار اونا هست. اونا دارن کارشون رو زندگی می کنن و این چیزی نیس که بشه اونو مخفی کرد. افرادی که ناراضی ان و اسیر شغل شون هستن معمولا بین کسی که هستن با کاری که انجام میدن احساس اختلاف می کنن.»

سانلی پیشنهاد می کنه که قبل اینکه دنبال محل کار جدید بگردید ارزشای شخصی تون رو مشخص کنین تا بتونین کارفرمایی پیدا کنین که ارزشای مورد نظرش با شما هماهنگ باشه .

سانلی می گه: «اگه دنبال محل کاری هستین که بتونین در اون پیشرفت کنین، سعی کنین از کاری که می کنین لذت ببرین. اگه بدونین که کارفرمای تون کلا چه انتظاراتی داره و روش کارش چیه واسه تون بهتره. اگه ارزشای شخصی خودتون رو بدونین می تونین اونو با ارزشای مورد نظر کارفرما مقایسه کنین و ببینین اون شرکت شون رو چه جوری اداره می کنه و چه اختلافایی بین دیدگاهاتون و اون هست. می تونین اطلاعات خیلی از راه سایت کارفرما به دست بیارین؛ می تونین (در مصاحبه ی شغلی) از مصاحبه کنندگان در این مورد سؤال کنین. در صورتی که اونا جوابی نداشتن، خیلی چیزها باید از این جواب نداشتن دستگیرتان شه.

به نصیحتا گوش کنین ولی همیشه به اونا عمل نکنین

وقتی دارین راه زندگی تون رو عوض می کنین، کسائی که به شما نزدیک ترن، نگران موفقیت شمان و دوست دارن بتونن با نصیحت هاشون شما رو راهنمایی کنن. ممکنه این افراد شما رو خوب بشناسن و قصدی جز کمک به شما نداشته باشن. ولی تصمیم پایانی در مورد راه شغلی تون رو باید خودتون و طبق آزمایش ای که شما از خودتون دارین انجام بدین.

جین راکپلات (Jane Roqueplot)، صاحب شرکت JaneCo’s Sensible Solutions می گه: «همیشه باید از پیشنهادات بقیه به عنوان نشونه مهربانی و احترام اونا استقبال کرد. اما خونواده و دوستان شاید نمی تونن تموم ابعاد شخصیت کسی رو که داره واسه راه شغلی اش تصمیم گیری می کنه، بشناسن. خیلیا حتی درمورد شخصیت خودشون هم اطلاعات زیادی ندارن و تا زمانی که مجبور شن (در محل کار) درمورد سلیقه، دیدگاه و ارزشای خودشون جواب بدن، به این موضوع فکر نمی کنن. خونواده و دوستان بعد از مشخص شدن راه شغلی (به وسیله خود فرد)، می تونن به انتخاب شغل کمک کنن.»

مافسون هم نظر مشابهی داره و باور داره که نصیحت بقیه می تونه بسیار مفید باشه، ولی فقط در صورتی که شما خودتون کنترل رو در دست داشته باشین و سؤالاتی بپرسید که به طور خاص مکمل شناخت شما از شخصیت خودتون و تحقیقات تون در مورد راه شغلی مورد نظر باشه.

هر امکانی رو در نظر بگیرین

مهم نیس در چه مرحله ای از زندگی قرار دارین (تازه قصد انتخاب رشته دارین یا تصمیم دارین بعد از مدت زیادی که در شغلی غیردلخواه تون تلف کردین، شغل تون رو تغییر بدین) مهم ترین چیزی که باید زمان انتخاب شغل به یاد داشته باشین اینه که دیدتون رو باز بذارین. اگه تازه دارین وارد بازار کار میشید، واسه جست وجو در مورد علایق تون و پیدا کردن راه های مختلف وقت بذارین.

جولین ویتنشتاین شوِردلین (Joellyn Wittenstein Schwerdlin)، مدیر سایت The Career Success coach می گه: «به غریزه تون اعتماد کنین و نذارین آدمای منفی باف اراده تون رو سست کنن. یادتون باشه که آزمون و خطا در راه انتخاب شغل، جزئی از فراینده.»

این در مورد کسائی که قصد تغییر شغل دارن هم صدق می کنه. هیچ وقت واسه رسیدن به اهداف حرفه ای تون دیر نیس. حتی اگه یه مدت در راه اشتباه بودین، هنوزم می تونین شغل تون رو عوض کنین و کاری رو شروع کنین که هیچوقت بهش فکر نکرده بودین، ولی در اون بسیار خوشحال تر از شغل فعلی تون هستین.

به گفته سِوِری «ساختن یک راه شغلی، کاری بسیار طولانی و عمیقه. من فکر می کنم مثل اینه که بخواهید زندگی نامه ی خودتون رو نه از روی گذشته، بلکه از روی زمان حال بنویسین. کسی که در حال انتخاب راه شغلیه، نویسنده ایه که از تموم موضوعات زندگی اش (هر چیزی از گذشته که در زندگی و شخصیت اون اثر داشته) واسه شکل دادن فصل بعدی استفاده می کنه.

منبع : Businessnewsdaily