«همسر بودن سخته.» شاید این جمله رو بارها از زبون افراد متاهل دور و ورتان شنیدین.

«واقعیت اینه که من هیچ وقت به این جمله باور نداشتم، تا اینکه پس از چار سال زندگی مشترک و داشتن دو بچه، موضوعی پیشِ پا افتاده زندگی ما رو در شرایط بحرانی قرار داد.» اینکه زندگی مشترک رو شروع کنیم و به عشق اعتماد کنیم تا از خودش مراقبت کنه، واقعا غیر ممکنه. اعمال و رفتارهای خیلی کوچیک و ساده که نشون میدن شما به همسرتون و نیازای اون فکر می کنین، واسه حفظ رابطه ضروریه. افراد متاهل میدونن که همسر خوبی بودن، همیشه کار ساده ای نیس. واسه این منظور باید مُدام در سعی باشین و وقت صرف کنین. در این مقاله محققانِ روابط زناشویی، به ما میگن که چه جوری بهترین همسر دنیا باشیم.

 

تا می تونین خوب باشین

خیلی از روشای بازسازی رابطه، روی تحقیقات بیست ساله ی جون گاتمن (John Gottman) روانشناس پرکار و معروف، در بخش ی روابط زناشوئی پایه گذاری شده. یکی از مهمترین کشفیات اون از بررسی اطلاعات و دلایلِ روابط بین زن و شوهرا، این بود که همسران خوشحال در رابطه شون به ازای هر یک رفتار منفی و بد که دارن، پنج رفتار مثبت از خودشون نشون میدن. این یافته ی گاتمن در همه روابط زناشویی پایدار صدق می کرد، حتی در مواردی که زن و شوهر نسبت به هم سرد و غیر صمیمی بودن.

اون می گه: این رفتارها حتما نباید حرکات و اعمال باشکوهی باشن؛ یک لبخند، تکون دادن سر، یا به زبون آوردن کلمه ای که نشون دهنده ی توجه شما باشه بسیار تأثیرگذاره. از راه های جورواجور به همسر خود نشون بدین که دوستش دارین و شیرینی و دووم رابطه واسه تون مهمه.

آداب بحث و دعوا رو رعایت کنین

واسه اینکه بهترین همسر دنیا باشین باید حواس تون به جنگ کردن تون باشه. دعوای همسران یک اتفاق طبیعی و به دلیل فرق بین زن و مرده. حتی در مورد بعضی زن و شوهرا دیده شده که اختلافا و جر و بحثای اونا، باعث رشد و پیشرفت رابطه شده؛ البته این فقط در صورتیه که هیچ کدوم به فکر بُرد و باخت نباشن. جون نش (John Nash) در سال ۱۹۵۰ ثابت کرد که میشه از دعوا نتیجه ای غیر از بُرد یک طرف و باخت دیگری به دست آورد؛ و اون رسیدن به توافقیه که رضایت هر دو طرف رو به همراه داشته باشه. پس از اون، این روش به «تعادل نش» معروف شد.

«من واسه رفع مشکلی که اخیرا با همسرم داشتم از این روش استفاده کردم. همسر من از خونه ای که در اون ساکن بودیم متنفر بود و میخواس به محله ی دیگری نقل جای کنیم؛ ولی من خونه مون رو خیلی دوست داشتم و نمی خواستم اونو ترک کنم. پس از روزها بحث و نا آرومی، ما فهمیدیم چیزی که هر دوی ما می خواهیم اینه: در جایی زندگی کنیم که در آرامش باشیم.

اگه همسر من احساس خوبی در این خونه نداره، من هم نمی تونم زندگی خوبی داشته باشم. پس موافقت کردم که تا ماه آینده اسباب کشی کنیم؛ به خاطر هر دوی مون. من خود رو قانع کردم که عشق از پیروزی بهتره. پس در دعوا و بحث، فقط به دنبال پیداکردن «تعادل نش» باشین نه «برنده شدن.»

توجه، توجه، توجه

مردم بیشتر سعی می کنن تا توجه و علاقه شریک زندگی شون رو به دست بیارن. معمولا افراد پس از گذشت چند سال از ازدواج، مثل اول به همدیگه توجه نمی کنن. گاتمن در تحقیقات خود پی برد زوجایی که کمه کم در ۷ سال اولِ زندگی مشترک شون خوشحال می مونن، ۸۶٪ اوقات به همسرشان توجه می کنن؛ در مقابل زوجای ناموفق تنها ۳۳٪ به همسر خود توجه نشون می دادن.

هنگامی که شما شنیدن شکایت همسر خود رو درباره یک روز بد به تماشای برنامه تلویزیونی مورد علاقه تون ترجیح میدید، بهش توجه کردین. بدون توجه، رابطه کم کم فرسوده می شه؛ حتی اگه اختلاف و بحث آشکاری در بین نباشه.

بدیا رو ندیده بگیرین و خوبیا رو ستایش کنین

در طبیعتِ زندگی، بدی در کنار خوبی هست. تحقیقات نشون داده زوجایی که بر ویژگیای منفی همدیگه تمرکز می کنن؛ توانایی دیدن ویژگیای خوب همسرشان رو از دست میدن. همه چیز به مدیریت فکر و رفتار شما وابسته. تصمیم بگیرین ذهن تون رو پیوسته متمرکز ویژگیای مثبت همسرتون کنین. ندیده گرفتن نقاط ضعف و صحبت کردن و نظر دادن درباره ویژگیای خوب همسرتون، حس خوبی رو در هر دوی شما بوجود میاره.

اگه همیشه به ایرادهای همسرتون فکر کنین روز به روز از اون دورتر میشید.

بدون قضاوت گوش کنین

با گوشای خود به همسرتون عشق بورزید.

واسه اینکه بهترین همسر دنیا باشین باید قضاوت و تعصب رو کنار بذارین. گوش دادن از مهارتای اساسی و مهمِ رابطه با همسره. با گوش دادن به حرفهای همسرتون بهش اعلام می کنین که به تو علاقه مندم و احساسات و خواستهات برایم مهمه.

همه ما آدما وقتی خشنود میشیم که بدونیم همسرمان در عشق جدی و ثابت قدمه و در رابطه با اون، در امنیت احساسی و عاطفی هستیم. عیب جویی، انتقاد و مسخره کردن، فردی که بهش عشق می ورزید رو تحقیر می کنه.

اگه همسرتون رو واسه حرفی که به زبون آورده مسخره یا سرزنش کنین، این پیام رو بهش منتقل می کنین که تو با من در امنیت نیستی. قضاوت باعث می شه همسرتون در دودلی بمونه که شما اونو همونجوریکه هست پذیرفته اید یا نه. هر کلمه و گفتار شما دربردارنده ی بارِ روانی و عاطفیه که اثر مثبت یا منفی در شنونده داره. تنها یک کلمه، می تونه سرنوشت رابطه تون رو به خاطر این بهش رو کنه.

ما آدما در موقعیتایی مثل مهمانی، محل کار و… مجبوریم بهترین رفتارها رو از خود نشون دهیم. این رفتارهای خوب فقط قسمتی از ما هستن نه همه ما. قسمتهای دیگری از ما هست که از نشون دادن اون به بقیه ترس داریم. کاری نکنین که همسرتون احساس کنه که در مقابل شما نمیتونه خودِ واقعی اش باشه. با قضاوت کردن، کم کم اونو از خود دور می کنین. بهش اطمینان بدین که در هر صورت عاشق اون هستین و هستین.

اجازه بدین شما رو بشناسه

بعد از گذشت چند سال از ازدواج، شاید زندگی روتین و خسته کننده می شه. چون شما صحبت با همسرتون رو متوقف کرده و بر مسائل روزمره تمرکز می کنین. در حالی که واسه اینکه همسر خوبی باشین هیچوقت نباید از در بین گذاشتن مسائل شخصی تون با اون دریغ کنین. همیشه با همسر خود درباره ترسا، ایده ها، آرزوها و رویاای تون حرف بزنین و به رابطه تازگی ببخشین. اگه به جایی رسیده اید که با خودتون کلنجار می روید تا چیزی بیش مثل ی «روزت رو چه جوری گذراندی؟» واسه صحبت پیدا کنین؛ وقت اون رسیده که به رابطه تون عمق بیشتری بدین.

آسیب پذیری خود رو بگید

همه ما نگران این هستیم که بقیه ما رو دوست دارن یا نه. این نگرانی، به ویژه در مورد کسائی که دوست شون داریم بیشتره. وانمود نکنین که هیچ ترسی ندارین؛ ترس خود رو نشون بدین و درباره اون صحبت کنین. وگرنه همسرتون فکر میکنه شما نسبت بهش سرد هستین. وقتی به خود اجازه میدید که در مقابل اون ضعیف و ضعیف باشین، بهش فرصت دادین تا همه شما رو بشناسه.

عشق بیافرینید

واسه اینکه بهترین همسر دنیا باشین، به عشق توجه ویژه داشته باشین. کامیابی در روابط زناشویی واسه موفقیت زندگی مشترک بسیار مهمه. صمیمیت شکلای مختلفی داره ولی بهترین نوع اون وقتیه که شما پر شور و هیجان با همسرتون رابطه برقرار می کنین. جذابیتِ رابطه جنسی به نوازش ، در آغوش گرفتن و بوسهای کوچیک و لطیفه. عشق، سوخت زندگی مشترک شماس و اثر معاشقه ی رومانتیک در ایجاد عشق شگفت انگیزه. در رابطه زناشویی از کلام محبت آمیز واسه نشون دادن میل خود به همسرتون استفاده کنین. همسران واسه اونکه احساس آرامش کنن به شنیدن بعضی جملات احتیاج دارن. نشون بدین که درگیرِ یک رابطه عاطفی عمیق با اون هستین.

از خود گذشتن رو فراموش نکنین

این طرز تفکر که سهم شما در ازدواج تنها ۵۰ درصده درست نیس.

واسه اینکه همسر خوبی باشین، بعضی وقتا و در شرایطی که همسر شما موقعیت سختی رو می گذرونه؛ باید بارِ رابطه رو به دوش بکشین و عشق و علاقه خود رو نشون بدین.

منبع : familyshare scientificamerican