بیشتر بعد از اینکه مقصد سفرتون رو مشخص کردین، باید به سؤال مهمی جواب بدین؛ «با هواپیما بریم یا قطار یا اتوبوس؟!» شاید همون اول به دلیل گرانی یا آگاهی نداشتن از قیمت بلیط هواپیما، قید مسافرت هوایی رو بزنین. اما اگه به شما بگیم راه هایی واسه خرید ارزون بلیط هواپیما هست چه؟ بله! و رزرو هتل فوت وفنایی داره که بد نیس قبل از مسافرت بعدی تون با اونا آشنا شید تا هم بتونین در هزینه هاتون صرفه جویی کنین و هم مطمئن و راحت سفر کنین.

بهترین وقت

قیمت بلیط هواپیما در روزها و فصلای مختلف سال، بسته به مناسبتا و تعطیلیا تغییر می کنه. بلیط هواپیمای شهرهای توریستی مثل مشهد، کیش، شیراز و … در زمانای مختلف قیمتای متفاوتی داره. این قضیه درمورد هتلا هم صادقه و در رزرو هتل کیش، استانبول، دبی و … هم بسته به شرایط باید هزینه متفاوتی بدین.

واسه اینکه بتونین بلیط هواپیما رو با قیمت مناسبی بخرین، بهترین کار اینه که هرچه زودتر دست به کار شید و از خیلی وقت (حتی ماه ها) قبل از سفرتون واسه اقدام کنین. اینطوری دیگر به شلوغیِ نزدیکِ تعطیلات و کمیابیِ بلیط نمی خورید و می تونین بلیط دلخواه رو با قیمت ارزون تری بخرین. فقط توجه داشته باشین که اگه از قبل به فکر هستین، بهتره بلیطی بخرین که امکان کنسل کردن داشته باشه تا اگه برنامه سفرتون تغییر کرد، ضرر نکنین یا کمه کم کمتر ضرر کنین.

یک راه دیگر واسه اینه که تا نزدیک تاریخ سفرتون منتظر بمونین و بلیط هواپیمای چارتر بخرین، یا اینکه به جای بلیط رفت وبرگشت، بلیط یک طرفه بخرین. این روش با اینکه خطر زیادی داره، اما خیلی وقتا کمک تون می کنه بلیط ارزون تری پیدا کنین و هزینه های سفرتون رو کاهش بدین.

بلیط چارتر در مقابل بلیط سیستمی

بلیط چارتر معمولا ارزون تر از بلیط سیستمیه و واسه سفرهای کاری خیلی مناسبه. اما بلیط چارتر امکان کنسل کردن نداره و تا چند هفته یا حتی چند روز قبل از تاریخ سفر هم امکان خرید اون نیس. از طرفی هم اگه از خیلی وقت قبل از تاریخ سفر، واسه اقدام کنین، بلیط سیستمی شاید ارزون تر از بلیط چارتر واسه تون تموم شه. پس بلیط چارتر رو فقط زمانی بخرین که از سفرتون مطمئن هستین و می تونین تا نزدیک تاریخ سفر واسه منتظر بمونین.

مناسب ترین ساعت پرواز

ساعت پرواز رفت وبرگشت می تونه اثر زیادی روی سفر شما بزاره، پس واسه انتخاب بهترین بلیط هواپیما طبق برنامه سفرتون باید به این نکته هم توجه کنین. هنگام دقت کنین که خیلی زود به شهر مقصد نرسید، چون ممکنه هتل جای خالی نداشته باشه که شما رو زودتر از موقع پذیرش کنه. از طرف دیگر هم اگه خیلی دیر به مقصد برسین، یک روز از برنامه سفرتون رو از دست میدید. در برگشت هم به ساعت پرواز دقت کنین تا هم بتونین به موقع به شهرتون برگردید و به استراحت یا کارتون برسین و هم روز آخر سفرتون رو از دست ندین.

توجه به شرایط و هزینه کنسلی

ارزون ترین بلیط هواپیما همیشه بهترین بلیط هواپیما نیس. مثلا اگه از سفرتون مطمئن نیستین و این احتمال هست که پیش از سفر مجبور به کنسل کردن بلیط هواپیما بشین، باید به قوانین کنسلی بلیط دقت کنین تا پولی رو که با خرید بلیط ارزون هواپیما صرفه جویی کردین، در جریمه ی کنسلی از دست ندین.

در یک بازه ی زمانی مشخص، فرصت کنسل کردن بلیط هواپیما رو دارین و می تونین خریدتان رو از راه آژانسی که بلیط رو از اون خریده اید، به شکل آنلاین یا آفلاین کنسل کنین. کنسل کردن همه شکلای مختلف بلیط هواپیما جریمه داره؛ این جریمه از کل مبلغ بلیط تا درصدی ناچیز از قیمت بلیط یا یک رقمِ ثابت، متغیره. بلیط چارتر امکان کنسل کردن نداره و اگه از اون استفاده نکنین، پولی به شما برنمی شه. اما بلیط سیستمی رو می شه کنسل کرد. اگه خریدتان رو زودتر کنسل کنین، جریمه ی زیادی نمی پردازید و حتی اگه به پروازتان نرسید، بخشی از قیمت بلیط هواپیما به شما بازگردانده می شه. پس در حتما به قوانین بلیط توجه کنین و بازه ی زمانی کنسلی و جریمه ی نبود استفاده (no show) رو در نظر بگیرین.

مقایسه و خرید آنلاین

خرید آنلاین بلیط هواپیما امتیازات زیادی داره، ازجمله اینکه در وقت و هزینه رفت وآمد صرفه جویی می کنین و می تونین شکلای مختلف بلیطا رو بررسی و به بهترین و ارزون ترین بلیط هواپیما برسین. سایتایی که خدمات آنلاین و رزرو هتل رو انجام میدن، با تضمین قیمت و رسیدهای قطعی رزرو و خرید، پشتیبانی ۲۴ ساعته و امکان کنسلی آنلاین، کار مقایسه و و رزرو هتل رو راحت و بی دردسر کردن. در بعضی از این سایتا حتی بلیط پروازهای خارجی رو هم می تونین با استفاده از همین کارتای شتاب فعلی تون بخرین.

سخن آخر

اگه می خواید بهترین و ارزون ترین بلیط هواپیما رو پیدا کنین، قوانین مربوط به بلیطا رو هم بخونین و بدونین که مثلا بلیط کودکان با چه قیمتی محاسبه می شه یا اینکه تا چه تاریخی می تونین بلیط هواپیما رو کنسل کنین و تا چه تاریخی با پرداخت جریمه امکان کنسل کردن بلیط هست.

در انتخاب کلاس پرواز هم دقت کنین. کلاس پروازی اکونومی ارزون ترین کلاس پروازی بلیط هواپیماه ولی اگه می خواید صندلی راحت تر، غذای بهتر و امکاناتی مثل پخش موسیقی داشته باشین، می تونین با قیمت بالاتر بلیط بیزینس کلاس بگیرین.

در کل مهم ترین نکته واسه پیدا کردن بهترین و ارزون ترین بلیط هواپیما اینه که تا می تونین شکلای مختلف بلیطای شرکتای هوایی مختلف رو با هم مقایسه کنین. این کار رو می تونین با مقایسه قیمت بلیط هواپیما شروع کنین، بعد به ساعت پرواز رفت وبرگشت دقت کنین و بعد به چارتر یا سیستمی بودن بلیط توجه کنین.