وقتی تابستون به پایان خود نزدیک می شه، زمان آماده شدن واسه سال تحصیلی جدید، فرا می رسه. خرید دفتر و کتاب و پیدا کردن حراجیا، بخش آسونِ کاره. ولی کارای دیگری هم هست که کمتر به چشم میاد. چیزایی که بیشترِ ما به اونا توجه نمی کنیم و همین بی توجهی، موجب بروز مشکلاتی در طول سال تحصیلی می شه. اینجا ۹ روش رو میگیم که به کودک شما و البته خودِ شما کمک می کنن تا واسه بازگشتِ بچتون به مدرسه آماده شید.

 

می تونین واسه آشنایی با این روش ها نگاهی هم به ویدیوی زیر بندازین.

مرورگر شما قادر به پخش ویدیو نیس.

۱. دوباره روال عادی کارای مدرسه رو از سر بگیرین

چند هفته آخر تابستون رو طبق روال و برنامه روزهای مدرسه عمل کنین. روانشناس مدرسه، کلی ویلانکورت (Kelly Vaillancourt) پیشنهاد می ده که «از کودک بخواهید تا بیدار شدن و لباس پوشیدن در زمانی ثابت در صبحِ هر روز رو تمرین کنه». سعی کنین زمانِ صبحانه، ناهار ومیان وعدها، تقریبا همون زمانای عادیِ غذا خوردنِ کودک، در اوقات سال تحصیلی باشه.

باید کودک رو عادت بدین که صبحا از خونه بیرون برود. پس یک یا دو هفته قبل از مدرسه، فعالیتایی رو در بیرون از خونه ترتیب بدین. به گفته ویلانکورت که مدیر روابط دولتی در انجمن ملی روانشناسان مدرسهه، این کار واسه والدین شاغل سخته. ولی اگه کودک، عادتای تابستون، مثل استراحت با لباسای راحتی پس از صبحانه رو ترک کرده باشه، زمانی که شلوغی مدارس شروع می شه، به زور بیرون بردن اون از درب خونه، آسون تر هستش.

۲. به کودک کمک کنین تا جداگونه شه

وقتی درب کلاس مدرسه بسته می شه، کودک باید بتونه کارای زیادی رو به تنهایی بکنه. پیش از شروع مدارس، در مورد مسئولیتایی که واسه پذیرشِ اونا به اندازه کافی بزرگ شده، با اون صحبت کنین و با این کار اونو واسه جداگونه شدن آماده کنین. نیکول فلِگر (Nicole Pfleger)، مشاور مدرسه ی سادهِ خوب جک (Nickajack) در اسمیرنا در جورجیا می گه این مسئولیتا شاملِ مواردی مثل منظم کردن وسایل مدرسه، نوشتن تکالیف و به خونه آوردن تکالیف مدرسهه.

حتی اگه کودک سن کمی داره، می تونین مهارتایی رو که موجب اعتماد به نفس و استقلال اون در مدرسه می شه، کم کم بهش آموزش بدین. بهش یاد بدین که نام خود رو بنویسه و به تنهایی کفش خود رو بپوشد. فلِگر می گه: «اگه کودک بتونه بدون وابستگی به بزرگ ترها، نیازای اساسی خود رو برآورده کنه، زمان ورود به مدرسه، واسه همه آسون تر هستش.»

۳. سکوی پرتابی بسازین

فلِگر، که به وسیله انجمن مشاوره ی مدارس آمریکا (American School Counselor Association)، در سال ۲۰۱۲، به عنوان مشاور مدرسه ی سال انتخاب شده، می گه: «والدین و معلمان باید واسه آسون کردن ایجاد حس مسئولیت در کودک، هر چه در توان دارن بکنن.» شما می تونین در خونه محلی رو واسه وسایل مدرسه، مثل کوله پشتیا و واسه ظرف ناهار مشخص کنین، تا کودک هنگام صبح راحت تر بتونه وسایل خود رو پیدا کنه. می تونین از کودک بخواهید تا فهرستی از چیزایی رو که باید به مدرسه ببره، بنویسه و فهرست رو از داخل روی درِ خونه بچسبونید.

۴. جا و زمان خاصی رو واسه انجام تکالیف مدرسه مشخص کنین

با تبدیل کردن انجام تکالیف مدرسه به بخشی از روال روزمره ی کودک، از نزاعای روزانه به دلیل انجام ندادن تکالیف، جلوگیری کنین. در خونه، زمان و مکانی رو واسه مطالعه درسا مشخص کنین. فلوگر می گه: «حتی اگه اینجا، میز آشپزخانه باشه، اگه کودک بدونه که می تونه در اونجا تکالیف خود رو بکنه و این کار رو هر روز و در زمان مشخصی بکنه، بازم بسیار مفیده.» تا جای ممکن سعی کنین در زمانِ انجام تکالیف کودکان، به ویژه کودکان کوچیک تر، در کنار اونا باشین. می تونین روزنامه بخونین یا شام بپزید، ولی حتما در نزدیکی کودک باشین تا بتونین پیشرفت اونو بررسی کنین.

۵. واسه بعد از مدرسه برنامه ای مشخص کنین

معمولا قبل اینکه بیشتر والدین شاغل به خونه برگردن، زمان مدرسه تموم می شه، پس باید بدونین که کودک شما بعد از مدرسه کجا میره، یا بعد از ظهر کی در خونه پیش اون هستش. ممکنه بتونین از راه خود مدرسه، یک کانون فرهنگی، یا باشگاه دخترونه یا پسرانه، برنامه ای رو واسه بعد از مدرسه ی کودک مشخص کنین. در صورت امکان، سعی کنین که خودتون برنامه ای واسه اون ترتیب بدین و وقتی کودک، در اولین روزهای مدرسه به خونه می رسه، در خونه و پیش اون باشین. این کار می تونه به کودک کمک کنه تا خود رو با برنامه جدید و معلما وفق بده.

۶. واسه روزهای مریضی کودک، برنامه ای داشته باشین

والدین شاغل، خوب از سختیا و مشکلات پس از تماس تلفنی مدرسه، وقتی کودک اونا بیماره ولی نمی تونن محل کار خود رو ترک کنن، آگاهی دارن. فلِگر می گه: «بیشترِ والدین به دلیل مشکلات اقتصادی شاغل هستن.» پیش از شروع مدارس، با یک پرستار کودک قابل اعتماد، یا گروهی از والدین که می تونن در زمانِ مریضی یکی از کودکان، مسئولیت همدیگه رو بر عهده بگیرن، هماهنگ کنین. البته حتما باید سیاست مدرسه رو هم بدونین. شاید لازم باشه جلوتر فرمایی رو پر کنین و در اون نام کسائی که از طرف شما اجازه دارن تا کودک تون رو از مدرسه به خونه ببرن، بنویسین.

۷. واسه آشنایی و ملاقات، در جلسات معارفه شرکت کنین

معمولا مدارس، پیش از شروع سال تحصیلی، جلساتی رو واسه آشنایی و راهنمایی برگزار می کنن. این فرصت خوبی واسه ملاقات با افراد مهم در مدرسهه. افرادی مثل معلمان کودک تون، مشاوران مدرسه، مدیر مدرسه و مهم تر از همه، کارکنان بخش پذیرش. ویلانکورت می گه: «منشیا همه چیز رو میدونن و اونا اولین کسائی هستن که هر روز کودک، پس از ورود به مدرسه می بینه.»

۸. با معلمان صحبت کنین

کودک شما به دلیل وجود معلمان، به مدرسه میره. وقتی با معلم کودک تون صحبت می کنین، در مورد روشی که اون در مورد تکالیف کودکان استفاده می کنه، بپرسید. بعضی معلما با این هدف، تکالیف رو تعیین می کنن که کودکان بتونن مهارتای جدید رو تمرین کنن، در حالی که یه سریای دیگه، به درستی و دقتِ تکالیفی که کودکان به اونا تحویل میدن، توجه دارن. در مورد تاریخ آزمونا و پروژه های درسی بزرگ بپرسید تا بتونین در برنامه ریزی واسه اونا به کودک تون کمک کنین. مثلا اگه بدونین که کودک، صبح شنبه امتحان مهمی داره، میدونید که عصر جمعه باید خونه رو آروم نگاه دارین.

۹. تحصیل کودک رو به یک نگرانی ی خانوادگی تبدیل کنین

شما و کودک تون با همدیگه می تونین واسه موفقیت اون در مدرسه برنامه ریزی کنین. مثلا، همراه با کودک تون، جدولی روزانه بسازین. از کودک بپرسید که وقتی از مدرسه به خونه میاد، دوست داره که در اول چه کاری بکنه: بیرون از خونه بازی کنه یا تکالیف مدرسه رو بکنه؟ بعد جوابای اونو در جدول بنویسین. ویلانکورت می گه: «هر چه نقش کودکان در تعیین کارای روزمره و انتظاراتی که از اونا داریم بیشتر باشه، احتمال اینکه اون کارا و وظایف رو بکنن هم بیشتر هستش.»

منبع : webmd.com