اگه بین خونواده و دوستان به نفرت از بقیه و جهان اطرافتان معروفیت دارین و همه شما رو سرزنش می کنن و میگن باید از این طرز تفکر دست وردارین، شاید حق دارن و باید به حرف اونا گوش بدین. البته واسه اینکه مطمئن شید می تونین سری بزنین به مقاله «۱۹ مصیبت واسه افرادی که از همه بدشون میاد». اگه هر کدوم از اون مصیبتا رو تجربه کردین، وقت اون رسیده که احساسات منفی رو دور بریزین و سعی کنین دیدگاهی مثبت رو در خودتون پرورش بدین. گرچه ممکنه عاشق همه دنیا و مردم اون نشید، اما می تونین سعی کنین نفرت رو از زندگیتون حذف و خودتون رو واسه عشق و درک دنیا آماده کنین. واسه شروع به این چند راه حل نگاهی بندازین و ببینین کدوم رو می تونین از همین الان شروع کنین.

 

۱. بهترین تصور رو در مورد مردم داشته باشین

یکی از دلایلی که ممکنه بقیه رو دوست نداشته باشین اینه که فکر می کنین همه آدما می خوان به شما آسیب بزنن یا به یه جور اذیتتون کنن. یاد بگیرین که به مردم به چشم مایه ی آزار و تهدید نگاه نکنین، یاد بگیرین آدمای خوب رو در اطرافتان قبول کنین تا ببینین اگه خودتون بذارین چقدر می تونن کیفیت زندگی شما رو بهبود دهند.

 • مطمئنا تموم آدمای دنیا دنبال این نیستن که زندگی شما رو بهبود دهند و موقعی که در یک خط شلوغ مترو گیر می افتین، خیلی سریع احساس می کنین همه آدما، اونجا هستن تا زندگی شما رو سخت کنن. اما اگه به هر فرد شانسی بدین، می ببینن که مردم خیلی هم بد نیستن.
 • تمرین کنین تا همیشه فرضتان این باشه که هرکی با شما صحبت می کنه، قصد نه داره. البته وقتی در یک کوچه ی تاریک ناشناس ای به شما نزدیک می شه، باید حواستون رو جمع کنین. اما اگه همسایه یا همکارتان شما رو به یک فنجون قهوه دعوت می کنه، فرض کنین که فقط می خواد با شما دوست شه، نه اینکه فکر کنین به خاطر مقاصد پنهونی به شما نزدیک شده.

۲. یاد بگیرین از گپ زدن لذت ببرین

ممکنه به خاطر این از مردم خوشتون نیاد که حس می کنین وقتی می خواید تنها باشین، مجبورید با اونا حرف بزنین. اگه اینجور دیدگاهی دارین، ممکنه تا ابد از همه متنفر باقی بمونین. عوضش، یاد بگیرین به جای اینکه فکر کنین اشخاصی که با شما حرف میزنن وقتتون رو تلف می کنن، از حرف زدن و رابطه برقرار کردن با بقیه لذت ببرین.

 • بیشتر لبخند بزنین و رفتار صمیمی تری داشته باشین. به مردم نشون بدین که مشتاق مکالمه با اونا هستین و می ببینن که با شما رفتار رو راست تری دارن.
 • موضوعات مشترک بیشتری با مردم پیدا کنین. این به شما نشون می ده آنقدرها که فکر می کنین با بقیه متفاوت نیستین.
 • قبول کنین که گپ زدن کار بی ارزشی نیس. گپ زدنه که شما رو به طرف داشتن روابطی عمیق تر و در آخر پیدا کردن شناخت بهتری از مردم جهت می ده.

۳. از بقیه تعریف کنین

مطمئنا اگه از مردم خوشتون نمیاد، تعریف کردن از اونا هم کار خیلی راحتی نیس. اما دقیقا به همین دلیله که باید تعریف کردن رو یاد بگیرین، چون تعاریف رو راست ی شما نشون میدن که چقدر رو راست به اونا اهمیت میدید. این عادت رو در خودتون تقویت کنین که روزانه یکی دو بار از یک ناشناس یا آشنا تعریف کنین تا نشون بدین به اونا توجه می کنین. این کار به شما کمک می کنه تا آدم مثبت تری باشین و در آدما دنبال خوبی هاشون باشین.

 • ضمنا، شاید شما ندانید؛ اما تعریف تصادفی شما از یک شخص می تونه یک روز عالی رو واسه اون بسازه. شاید این تنها رابطه مثبتی باشه که اون شخص در تموم طول روز داشته و از طرفی این کار واقعا انرژی خیلی از شما نمی گیره.
 • اگه شخص مورد نظر رو از نزدیک می شناسین، سعی کنین به جای تعریف از چیزای ظاهری، روی شخصیت اون تمرکز کنین.
 • هرچه از افراد بیشتری تعریف کنین، خودتون هم بازخوردهای مثبت بیشتری دریافت می کنین. پس در تبادل انرژی مثبت بیشتری شرکت دارین.

۴. سر درد دل رو باز کنین

گرچه ممکنه درد دل کردن با مردم سخت ترین کار دنیا به نظر برسه، به ویژه اگه خودتون حس می کنین مردم فرار هستین، اما اگه کمی با بقیه احساس راحتی بیشتری کنین، درک، دلسوزی و دوستی بیشتری در اونا پیدا می کنین. این موضوع باعث می شه نفرت کمتری از مردم داشته باشین و به احتمال زیاد خودتون ببینین که رابطه داشتن با مردم دنیا ارزش سعی کردن رو داره.

 • لازم نیس سفره ی دلتون رو پیشه اولین شخصی که می ببینن پهن کنین. اول، خیلی آروم با آشنایان شروع کنین، بعد همون روابط ممکنه به روابط دیگری ختم شه.
 • ممکنه به خاطر این از مردم خوشتون نیاد که فکر می کنین آدم انزواطلبی هستین که نمیتونه با کسی رابطه برقرار کنه. اما اگه بیشتر با مردم حرف بزنین، می ببینن که آنقدرها که فکر می کنین متفاوت نیستین.
 • وقتی که سر درد دلتون با مردم باز می شه، حتما شمام سؤالاتی از اونا بپرسید. این کار به شما کمک می کنه تمایل بیشتری واسه رابطه با بقیه داشته باشین.

۵. به تموم راه هایی که مردم می تونن به شما کمک کنن فکر کنین

یکی دیگر از راه هایی که باعث می شه دست از نفرت بکشین اینه که بدونین می تونین بیشترِ مردم اطرافتان رو به عنوان منابعی بکر در نظر بگیرین. برادر بزرگترتان می تونه به شما در انتخاب رشته دانشگاه کمک کنه، معلمتان می تونه در فهم تاریخ جهان به شما کمک کنه و دوستتون می تونه به شما کمک کنن یک کیک شکلاتی خوشمزه درست کنین. اگه فکر کنین همه می خوان شما رو بدبخت کنن، نشونه که از اونا متنفر میشید.

 • یکی از راه هایی که مردم رو به عنوان منابع باارزش ببینین اینه که بیشتر با اونا صحبت کنین. حرف زدن با مردم باعث می شه ببینین چه چیزایی واسه کمک به شما در چنته دارن. مثلا، ممکنه تا وقتی با همسایه روبه رویی صحبت نکنین ندانید که خیلی باهوش ی ریاضیه.
 • اگه کسی در موردی به شما کمک می کنه، شمام سعی کنین زحمت اونو جبران کنین. این باعث می شه احساس تعلق بیشتری به مردم داشته باشه و احتمال نفرت از اونا کمتر شه.

۶. داوطلب شید

شاید داوطلب بودن واسه کمک به بقیه کار سختی به نظر برسه، اما اگه کمی سعی کنین تا به جز خودتون بقیه هم براتون مهم باشن و بدونین که یک جمع واسه رشد و پیشرفت به کمک شما احتیاج داره، خیلی زود به طرف داشتن دیدگاهی دلسوزانه تر و عشق ورزی به مردم اطرافتان قدم برمی دارین. خواه به یک آدم بی سواد خوندن یاد بدین، خواه در یک مرکز مراقبت از سالمندان داوطلب شید، بیشتر احساس می کنین که در مورد دنیای اطرافتان هستین.

 • از این گذشته، با افرادی آشنا میشید که به شما کمک می کنن دیدگاه مثبت تری داشته باشین و ببینین که دنیا آنقدرها هم سرد و غم انگیز نیس.
 • چند بار داوطلب شدن واسه کارای خوب در ماه به شما کمک می کنه احساس بهتری نسبت به خودتون داشته باشین و حس کنین وجودتون دنیا رو قشنگ تر می کنه.

منبع : wikihow